hotel-r.net/tumblr.com

Jediný slovenský Oscar za film Obchod na korze sa stratil. Stopa po ňom končí v v 70-tych rokoch v Amerike.

Film Obchod na korze patrí jednoznačne medzi klenoty slovenskej kinematografie. A to si nemyslíme len my, ale už v roku 1966 o tom bola presvedčená aj Americká filmová akadémia a filmu v hlavnej úlohe s legendárnym Jozefom Kronerom udelila Oscara za najlepší cudzojazyčný film. Tento Oscar sa však na Slovensku nenachádza a v skutočnosti nikto nevie, kde vlastne je. 

Oscara v Amerike prevzali režiséri filmu Ján Kadár a Elmar Klos. Žiaľ, hlavného hrdinu filmu – Jozefa Kronera vtedajší komunistický režim na odovzdávanie nepustil. Ako píše portál cas.sk, rodina Kronerovcov dostala iba sadrový odliatok, z ktorého neskôr dokonca vyrobili aj bronzovú sošku. Tú môžete vidieť v múzeu Jozefa Kronera v Staškove.

Čo sa ale stalo so samotnou soškou? Tri roky na to ako film získal Oscara, tak režisér Ján Kadár emigroval zo Slovenska do Ameriky a sošku si zobral so sebou. Na Slovensku soška nebola v tom období tak cenná, ale v Amerike znamenala prestíž. Ján Kadár desať rokov po emigrácii v Amerike umiera a soška mení majiteľa.

mubi.com

Po Kadárovej smrti, sošku získala jeho manželka, ktorá však po niekoľkých mesiacoch umiera tiež a tu sa stopa po soške stráca. Kadárovci nemali totiž deti a soška tak zmizla nevedno kde.

Je síce veľmi pravdepodobné, že soška stále existuje, no najskôr sa bude nachádzať v súkromnej zbierke nevedno kde a nevedno u koho. S oscarovými soškami sa obchoduje aj v internetových aukciách, a tak možnosť, že je soška u niekoho v zbierke, je viac ako reálna.

Pozri aj: Oscar 2017: La La Land kraľoval, najlepším filmom Moonlight. Pozrite si kompletné výsledky odovzdávania cien

interez.sk (mmm)
Príbehy
0
Komentovať (0)