Foto: Twitter (AFP)

Ľuboš Belko / / Veda
Francúz menom Jerome Hamon tento rok absolvoval tretiu transplantáciu tváre.

Je to skutočne nevídané, pretože transplantácia ako taká, vie byť veľmi riskantná. Telo konkrétny orgán nemusí prijať a pokiaľ sa aj zadarí, pacient musí dokonca života brať imunosupresívne lieky. Tie majú za úlohu udržať ľudské telo v takom stave, že transplantovaný orgán pokladá za svoj. Majú však aj mnoho vedľajšie účinky, ktoré môžu viesť k vzniku rakoviny. Pre mnoho ľudí je však transplantácia poslednou možnosťou a tak sú ochotní podstúpiť čokoľvek.

Pokiaľ je prvá transplantácia úspešná, je len veľmi nízka šanca, že bude aj druhá. Jerome Hamon však absolvoval už tretiu a so svojou novou tvárou je spokojný. Operácia prebehla 15. januára tohto roka a trvala do nasledujúceho rána. Predtým, než sa operácia započala, všetka krv v Hamonovom tele musela byť vymenená, aby sa doktori zabavili buniek, ktoré by mohli transplantáciu prekaziť.Prvá Hamonova transplantácia prebehla v roku 2005. V roku 2010 bol Hamon tridsiatnik a dostal ďalšiu transplantáciu. Tvár patrila 63 ročnému darcovi orgánov, no to pre neho nepredstavovalo veľký problém, keďže sa narodil s ochorením, ktoré mu znetvorilo tvár. Ako sme zmienili, transplantácia nemusí byť vždy úspešná, keďže telo môže rozpoznať orgán ako cudzí a imunitný systém sa ho bude chcieť zbaviť. Na to slúžia zmieňované imunosupresívne lieky.V roku 2015 dostal pán Hamon nádchu a lekár mu predpísal lieky, ktoré sa križovali s jeho imunosupresívnymi liekmi. V roku 2016 tak začalo jeho telo novú tvár odmietať a jej časti začali postupne odumierať. V novembri 2017 začala byť situácia kritická a tak lekári Hamonovi odobrali jeho transplantovanú tvár. V tom čase vyzeral Hamon ako zombie, nemal tvár, očné viečka, ledva niečo počul a nemohol ani prijímať potravu.Bez tváre bolo vysoké riziko, že Hamon dostane nejakú infekciu a preto bolo treba previesť transplantáciu urgentne. Po troch mesiacoch sa našťastie objavil darca a Hamonove telo jeho tretiu transplantovanú tvár prijalo. Vyjadril sa, že sa cíti o niekoľko rokov mladší, keďže jeho predošlá tvár patri 63 ročnému mužovi a tá najnovšia 22 ročnému.

Pozri aj: Vybuchnutý motor a rozbité okno. Haváriu Boeingu a núdzové pristátie vysielal tento muž na sociálnych sieťach naživo

sciencealert.com
0
Komentovať (0)