pmxpvrtmx / twitter

Matej Mensatoris / / News
Fotografke sa podarilo zaznamenať nezvyčajný a cenný nebeský úkaz. No v oblaku pripomínajúcom loptu, niektorí ľudia vidia zlé znamenie.

Príroda nás nikdy neprestane fascinovať. A nejde iba o prírodu okolo nás, ale aj o to, čo sa deje nad našimi hlavami. Dôkazom toho je aj vzácny mrak v tvare kruhu, či gule, ktorý sa minulý týždeň zjavil na oblohe v japonskom meste Fujisawa, ktoré sa nachádza asi 70 kilometrov južne od Tokia. Jeho trvanie bolo len krátke, no aj tak sa ho podarilo zaznamenať.

„Keď som sa pozrela z okna auta hore na oblohu, videla som tam mrak, ktorý mi pripomínal loptu. Chvíľu som naň užasnuto hľadela, potom som rýchlo urobila niekoľko fotografií“ povedala Poppy, pre japonský miestny internetový portál Rocket News 24.

„Je mi ľúto, že som nezačala fotiť skôr. Keď som oblak videla prvýkrát, mal ešte dokonalejší guľovitý tvar“.

pmxpvrtmx
pmxpvrtmx

Poppina fotografia guľovitého oblaku sa po internete rýchlo šíri, niektorí užívatelia tento úkaz označujú za zlé znamenie, či dokonca za „hviezdu smrti“.

Takýto úkaz je veľmi cenný, no nie je to prvý sférický oblak, či mrak vyfotografovaný v Japonsku. V roku 2015 sa užívateľovi Twitterovi Nicovi podarilo zvečniť podobný raritný jav.

Čo to teda je? Podľa niektorých názorov je tento oblak časť valcovitého mraku, takisto veľmi nezvyčajného úkazu na oblohe.

rex features
rex features

No oveľa pravdepodobnejší názor vyslovil pre ScienceAlert Todd Lane z univerzity v autrálskom Melbourne, že tento oblak nie je žiadny nezvyčajný úkaz, i keď uvidieť niečo takéto si vyžaduje veľkú dávku šťastia.

Podľa neho to bol najskôr úplne obyčajný mrak, ktorý sa z jednej strany na chvíľu sformoval do takéhoto tvaru. Kľúčová bola podľa neho poloha fotografky, keďže mrak by sa z iného miesta mohol javiť úplne obyčajne. Nastala teda súhra okolností a to, že Poppy bola jednoducho v správny čas na správnom mieste.

Pravdou ale ostáva, že odfotografovať guľovité či kruhové útvary nie je nič bežné. Známa je tiež fotografia zo severného Walesu, kde je zachytená guľovitá hmla. Tento jav bol spôsobený rozdielnym prúdením teplého a studeného vzduchu, čo malo za následok vytvorenie takejto nádhernej mliečnej kupoly.

hannahblandford
hannahblandford

Nielen v Japonsku a vo Walese môžeme vzhliadnuť takéto neobvyklé prírodné úkazy. Preto sa aj vy občas pozrite na oblohu, či tam neuvidíte niečo minimálne podobne zaujímavé. Ak áno, rýchlo to vyfotografujte, a potom nám takúto fotografiu pokojne pošlite. Veľmi radi sa na ňu pozrieme a prípadne ju aj uverejníme.

Pozri aj: Nad Portugalskom sa objavil obrovský oblak pripomínajúci božiu ruku

interez.sk (Matej Mensatoris), sciencealert.com


Komentovať (0)