Foto: SITA

Kvôli striekačkám nie sú schopní použiť aj šiestu dávku.

Milióny ľudí v Japonsku nedostane plánovanú očkovaciu látku proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Pfizer. Problémom sú injekčné striekačky, ktoré nedokážu využiť aj šiestu dávku v liekovke. 

Na problém pri očkovaní v Japonsku, upozorňuje portál The Guardian. Štandardné injekčné striekačky používané v Japonsku majú klasický piest, ktorý zo striekačky nedokáže vytlačiť celý obsah. Podobná situácia sa riešila aj na Slovensku. Slovenské vakcinačné centrá majú však podľa MZ SR potrebné ihly a striekačky pre šesťdávkové očkovanie k dispozícii.

Iba 5 dávok

Japonsko zabezpečilo 144 miliónov dávok vakcíny od Pfizeru, čo by malo stačiť na zaočkovanie 72 miliónov ľudí, ak sa počíta aj s druhou dávkou. Toto číslo platilo ale iba v tom prípade, ak by sa z liekovky dalo natiahnuť 6 dávok.

Foto: SITA

Krajina vychádzajúceho slnka však nemá dostatok striekačiek s nízkym „mŕtvym priestorom“, teda také, ktoré by dokázali vyťažiť aj šiestu dávku vakcíny. Pri použití štandardných striekačiek tak môžu preočkovať iba 60 miliónov ľudí.

Vláda žiada výrobcov striekačiek

Injekčné striekačky používané v Japonsku môžu natiahnuť iba päť dávok,“ uviedol minister zdravotníctva Norihisa Tamura podľa tlačovej agentúry Kyodo.

Foto: SITA

Podľa ministra použijú všetky striekačky ktoré dokážu natiahnuť šesť dávok, ale rozhodne ich nebude dostatok. Vláda tiež požiadala výrobcov zdravotníckych potrieb, aby zvýšili výrobu injekčných striekačiek, ktoré sú na vakcináciu vhodnejšie.

S očkovaním začínajú iba teraz

Nemenovaný japonský úradník ministerstva zdravotníctva potvrdil, že krajina pochybila a reagovala pomaly. Japonsko ešte nezačalo s očkovaním, začne s ním až v polovici februára.

Vláda k vakcinácii pristupuje opatrne a zatiaľ je v Japonsku povolená iba vakcína od Pfizeru. Ako prvý zaočkovaní by mali byť zdravotníci v prvej línii a ich zdravotný stav sa bude podrobne monitorovať. Ak všetko pôjde dobre, budú očkovaní ďalší zdravotníci. Bežná populácia by v Japonsku mala dostať vakcínu niekedy v júli.

0
Uložiť článok
Komentovať