Michal Blaško / / Objektívom
„Je to veľká zodpovednosť postaviť sa pred Vás, bratislavské publikum, lebo očakávate niečo špeciálne. Dúfam, že sa nám to podarilo,“ hovorí Janka Kirchner na...

„Je to veľká zodpovednosť postaviť sa pred Vás, bratislavské publikum, lebo očakávate niečo špeciálne. Dúfam, že sa nám to podarilo,“ hovorí Janka Kirchner na poslednom koncerte Moruša Čierna tour. Bratislavský koncert 28. októbra bol jej poslednou zastávkou. Publikum reakciami potvrdilo, že Jankina m/Muzika niečo špeciálne priniesla.

„Ďakujeme, že nám tolerujete naše výstrelky,“ speváčka toto vyjadrenie bližšie nešpecifikovala, no je zrejmé, že mala na mysli svoj posledný dvojalbum Moruša. Keď sa bavíme o Jankiných posledných hudobných počinoch, naozaj môžeme povedať, že sa vymykajú zo štýlov predchádzajúcich albumov. Vytiahnime nachvíľu z prehrávača CD, kde máme napálenú Modrú, Mesiac sedí na strome, Pokoj v duši a iné známe pesničky, a započúvajme sa do Bielej a Čiernej Moruše.

Stará tržnica je mierne chladný priestor, no neskôr ho zahrejú početní poslucháči a muzika. Ani na jednom mieste nikto nechýba, sála je vypredaná a ľudia stoja, kde sa len dá. Za zvuku syntetického klavíru vchádzajú muzikanti. Projekcia na plátne vytvára digitálne siluety tých, čo stoja pred ňou. Štyria vokalisti vytvárajú pomocou svetiel a projekcie vizuálne efekty a hudobne sa napájajú na synťák. Takto začína pieseň „Idú“. Sama Janka sa zjaví až v ďalšej piesni – „Muzika!“. Chlapci sú oblečení v bielom, ona má na sebe čierny plášť, symbolizuje tak Morušu?

Janka pred štvrtou piesňou zhadzuje plášť. Je oblečená v čiernej voľnej róbe a vystupuje sympaticky bosá. Vizuálne efekty sú obsiahnuté v projekcii na plátne, ale aj na niekoľkých starých televízoroch na pódiu. Muzika v novom albume je podmanivá, kĺzavá, hypnotická, až tranz. Inokedy je folklórnejšia, vytvárajúca pocit rozprávky, či cirkusu, „...hrá harmonikár, opitý kráľ tancuje sám…,“ spieva Janka.

Koncert je rozdelený prestávkou. Po nej sa Janka vráti k starším pesničkám. Hrá sa Mesiac sedí na strome, Miluješ nemiluješ, Keby si bol môj, Pokoj v duši… Hudobníci bavia publikum aj tancom a svojou energiou. Smiech zo strany publika sa ozve, keď okrem Janky zaspieva aj balafonista z Fínska.

Okrem zvyčajných nástrojov sa na koncerte objaví teda balafón, klarinet, ale aj vokalisti Skety. „Muzika je to čo nás spája,“ hovorí Janka. Na záver sa všetci postavia dopredu a spievajú záverečnú melódiu, spieva aj publikum. Zoskupenie sa lúči pokrikmi Muzika!

Janka svojimi poslednými hudobnými počinmi rozšírila svoje hranice. Ďakujeme ti, že experimentuješ a privádzaš nás do väčšej intimity, ako predtým.

jana kirschner stara trznica (1)

jana kirschner stara trznica (2)

jana kirschner stara trznica (3)

jana kirschner stara trznica (4)

jana kirschner stara trznica (5)

jana kirschner stara trznica (6)

jana kirschner stara trznica (7)

jana kirschner stara trznica (8)

jana kirschner stara trznica (9)

jana kirschner stara trznica (10)Komentovať (0)