Foto: Ján Šúr

Toto je najväčšia panoráma mesta na Slovensku.

Vidno na nej najvyšší bod Slovenska, ale aj maďarské pohorie Matra. Samotná fotografia pritom zachytáva len jedno slovenské mesto a to krásnu historickú Banskú Štiavnicu, ktorá je zapísaná aj v prestížnom zozname UNESCO. Jedinečnú fotografiu, ktorá je najväčšou panorámou mesta v celej krajine, vytvoril mladý fotograf Ján Šúr.

Trvalo mu to desiatky hodín. Najskôr vyfotiť 1600 záberov. Znie to náročne, no v skutočnosti to bola tá jednoduchšia časť. Oveľa náročnejšie, časovo aj technicky, bolo spracovať 48 GB materiálu. Nakoniec to trvalo približne mesiac. Výsledkom je unikátna panoráma jedného z najkrajších miest na Slovensku.

Foto: Ján Šúr

„Fotografovaniu sa venujem už dlho a občas, keď som potreboval väčšie rozlíšenie som robil panorámy tak z troch fotiek. Vtedy mi napadlo urobiť fotografiu s čo najväčším rozlíšením a vytvoril som 1 gigapixelovú panorámu spojením 160 fotiek nafotených s 200mm objektívom. Panoráma mala úspech, veľa ľudí ju zdieľalo a komentovalo,“ povedal nám o svojej inšpirácii Ján Šúr.

„Vtedy som sa rozhodol že to posuniem na vyšší level a vytvorím oveľa väčší projekt. Vyhliadol som si miesto s lepším výhľadom, kúpil objektív s väčším priblížením, a potom som už len čakal na dobré počasie s dobrou viditeľnosťou.“

Foto: Ján Šúr

Výsledkom je panoráma Banskej Štiavnice, na ktorej je vidieť Gerlachovský štít aj maďarskú Matru. Okrem toho samozrejme aj veľmi detailne samotné mesto so všetkými jeho krásami. Kalváriu, Starý i Nový zámok či areál Botanickej záhrady. Má 12 gigapixelov a v tomto článku sa samozrejme nenachádza v plnom rozlíšení. V celej kráse ju nájdete na tomto odkaze na webovej stránke jansur.sk, kde nájdete aj ďalšie ukážky Jánovej fotografickej tvorby.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy