FOTO TASR - Jakub Kotian

Obvinený nezaradený poslanec Národnej rady SR (NR SR) Ján H. sa vzdáva poslaneckého mandátu.

Povedal to na dnešnej tlačovej besede. Dôvodom sú podozrenia, že mal v detských táboroch sexuálne zneužiť tri dievčatá. Ján H. všetky tieto obvinenia kategoricky odmietol a je pripravený spolupracovať s políciou a orgánmi činnými v trestnom konaní.

Poslanec Herák čelí obvineniu zo zneužívania maloletej osoby. Na informácie doteraz reagoval tým, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Koncom mája si pozastavil členstvo v klube OĽANO, dokým sa obvinenie nevyšetrí. Figuruje ako nezaradený poslanec.

Ján Herák opúšťa svoj mandát

Pri prípade z obvinenia sa odvoláva na riadne psychologické a gynekologické vyšetrenie, ktoré prebehlo po obvineniach mladistvej, kedy mala byť dokázaná nevina bývalého poslanca OĽANO. Vo veci vraj neznášala polícia obvinenia, a vina poslancu nebola nikdy dokázaná.

Na výzvu ostatných strán k jeho odstúpeniu upozornil na to, aby si strany strážili svojich vlastných členov a riešili problémy vo vlastných radoch. Médiá poprosil o korektnosť a prístup, ktorým ho nebudú napádať z vecí, ktoré neboli dokázané.

Hnutie OĽANO považuje vzdanie sa poslaneckého mandátu nezaradeného poslanca Národnej rady (NR) SR Jána Heráka v tejto chvíli za správne riešenie na upokojenie situácie aj vzhľadom na závažnosť obvinení. Pre TASR to uviedol hovorca hnutia Matúš Bystriansky. “Veríme, že nezaradený poslanec Ján Herák prijme zodpovedné rozhodnutie,” dodal. Herák do NR SR kandidoval práve za hnutie OĽANO.

Foto: Foto: TASR – Pavol Zachar

“Vzhľadom na citlivosť tejto témy by som sa ja na jeho mieste vzdal poslaneckého mandátu,” dodal premiér Eduard Heger (OĽANO). Stanovisko premiéra TASR poskytol tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Na vzdanie sa mandátu Heráka už vyzvali koaličné strany SaS a Za ľudí. Odvolávajú sa na medializované informácie, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia.

Ukončil funkciu v klube OĽANO

Poslanec Ján Herák už nie je členom poslaneckého klubu OĽANO. TASR o tom informoval hovorca hnutia OĽANO Matúš Bystriansky. Z klubu odišiel po medializovaní informácie o jeho obvinení zo zneužívania maloletej osoby.

“Poslanec NRSR Ján Herák od 28. 5. 2021 oficiálne nie je členom poslaneckého klubu OĽANO. Od tohto dátumu pôsobí v NR SR ako nezaradený poslanec,” uviedol Bystriansky.

Herák po medializovaní informácie o obvinení uviedol, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Len nedávno informoval o pozastavení si členstva v klube do času, kým sa obvinenie nevyšetrí.

Výzva na opustenie funkcie prišla z viacerých strán

“Strana Za ľudí pevne verí v to, že je povinnosťou štátu a odzrkadlením jeho kvality obhajovať a chrániť predovšetkým práva najslabších a obetí. Keďže dnes bola médiami zverejnená informácia, že polícia prešetruje ďalší prípad podozrenia zo sexuálneho zneužitia a keďže sa podozrenie z tohto činu týka mladistvej osoby, túto situáciu vnímame mimoriadne citlivo. Strana Za ľudí preto vyzýva poslanca Heráka, aby sa vzdal poslaneckého mandátu,” uviedlo pre TASR tlačové oddelenie strany Za ľudí.

Prípad obvinenia poslanca Heráka zo zneužitia mladistvej upriamuje podľa SaS pozornosť spoločnosti aj na stále nedokonalý systém koordinovanej pomoci ženám a iným obetiam domáceho násilia a tiež systém prevencie.

Heráka obvinili zo zneužívania maloletej osoby. Poslanec reagoval, že verí v dokázanie svojej neviny. Deklaroval pripravenosť poskytnúť maximálnu súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní a dôveru voči nim. Koncom mája si pozastavil členstvo v klube OĽANO do času, kým sa obvinenie nevyšetrí. V parlamente momentálne figuruje ako nezaradený poslanec.

Herák organizuje tábory pre deti, často ide podľa neho o deti z detských domov, z neúplných rodín či z vylúčených komunít. “Chápem, že niekedy majú deti potrebu si vymýšľať či zaujať,” reagoval v súvislosti s obvinením. Odmieta, že by sa stali veci, z ktorých bol obvinený.

Polícia znovu otvorila jeho trestné stíhanie

Polícia obnovila trestné stíhanie poslanca Národnej rady SR Jána Heráka za prečin sexuálneho zneužívania. Ide o starší prípad z roku 2018, keď malo dôjsť k zneužitiu chovanky detského domova.

Trestné stíhanie bolo zastavené, teraz polícia prípad opätovne otvorila. Stalo sa tak na príkaz nitrianskej prokuratúry. „Vyšetrovateľka odboru kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Nitre začala trestné stíhanie za prečin sexuálne zneužívanie na základe pokynu prokurátora Krajskej prokuratúry v Nitre. Bližšie informácie k tejto trestnej veci vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie a citlivosť témy nebudeme poskytovať,“ potvrdila hovorkyňa KR PZ v Nitre Renáta Čuháková.

0
Uložiť článok
Komentovať