foto: Paramount Pictures

Máme tu Veľkonočné sviatky a s nimi aj radosť z vytúženého voľna.

To však často obnáša mnoho aspektov, ktorým by sme sa radšej vyhli. Pre každého je to niečo iné. Môže to byť stretnutie s rodinou, povinné návštevy, povinná konzumácie kadečoho tekutého, ale aj pevného. Nechuť k týmto situáciám vám väčšinou nepomôže, pretože či chcete alebo nie, je to úplne irelevantné, vaša rodina vás k tomu tak či tak dotlačí.

Vedzte však, že situácia ešte vždy môže byť horšia. Svoje o tom vie aj desiatka týchto filmov, ktoré dokonale znázorňujú, že chvíle strávené s rodinou nikdy nie sú tak zlé, aby sa latka nemohla posunúť ešte o čosi vyššie. A toto pravidlo ako aj zoznam filmov, na ktoré sa pozrieme sa netýka výhradne sviatkov, ale dysfunkčných rodín ako takých. Avšak, ruku na srdce. Ktorá je naozaj funkčná?

Perfetti sconosciuti / Úplní cudzinci

Úplní cudzinci sú v podstate stále novinkou, ktorá sa síce neodohráva v rodinnom kruhu, no v kruhu priateľov, za to však nemá najmenší problém reflektovať tie isté problémy, ktoré sa môžu vyskytnúť aj tu. A dokonca v úplne každej komunite. Vo filme si partia priateľov vyloží telefóny na stôl s tým, že sú ochotní počas jedného večera zdieľať medzi sebou každý hovor a každú prijatú správu. Dokážete si predstaviť, čo nasleduje.

ČSFD:  83%
IMDB: 7,8/10

The Squid and the Whale / Sépia a veľryba

Film je zasadený do 80. rokov a odohráva sa v prostredí newyorského Brooklynu. Sleduje príbeh manželského páru, ktorý akurát prechádza rozchodom. Kto ním však trpí najviac, sú ich dvaja synovia, nútení vysporiadať sa so všetkým zmätkom, ktorý sa rozvodu rodičov týka. Nejde o ľahkú cestu a práve na nej zistia, že musia byť oporou najmä jeden pre druhého. Scenárista a režisér Noah Baumbach bol za tento snímok nominovaný na Oscara.

ČSFD:  67%
IMDB: 7,4/10

The Royal Tenenbaums / Taká zvláštna rodinka

V tomto filme legendárneho Wesa Andersona sa stretávame so skutočne zvláštnou rodinkou, ktorú si v hlavných úlohách zahrali Gene Hackman, Anjelica Huston a Gwyneth Paltrow. O hviezdne herecké obsadenie tu však naozaj núdza nie, keďže sa vo filme ukázali aj takí herci ako Ben StillerOwen WilsonBill Murray. Táto chytrá komédia rozpráva o tom, aké sú rodinné vzťahy zložité, no aká silná väzba ich zároveň drží pokope.

ČSFD:  71%
IMDB: 7,6/10

What’s Eating Gilbert Grape / Čo žerie Gilberta Grapea

Čo žerie Gilberta Grape bol jeden z prvých filmov, v ktorých sa objavil Leonardo DiCaprio. Mladú začínajúcu hereckú hviezdu si v tomto filme o absolútnej dysfunckii v rodine určite užijete, a rovnako aj Johnnyho Deppa po jeho boku. Práve on si v tomto filme zahral Gilberta, ktorý sa snaží získať srdce krásneho dievčaťa a zároveň si privyrobiť v miestnom obchode. Život mu však neustále komplikuje jeho mladší brat Ernie, na ktorého musí neprestajne dohliadať.

ČSFD: 85%
IMDB: 7,8/10

This Is Where I Leave You / Co by kdyby

Co by kdyby je nedávny film šikovného režiséra Shawna Levyho, v ktorom sa nám predstavia také komediálne hviezdy ako Jason Bateman, Adam Driver alebo Jane Fonda. Film je adaptáciou knihy Jonathana Troppera a rozpráva príbeh o štyroch súrodencoch, ktorí sa po smrti otca vracajú do rodného domu. Tu sú spoločne pod jednou strechou nútení tráviť čas so svojimi aktuálnymi či bývalými polovičkami a mnohými ľuďmi z minulosti, ktorí im nie sú úplne po chuti. To, čo mala byť pôvodne tichá a pokojná rozlúčka, sa razom pretvorí na situácie plné zmätku, chaosu, hystérie a v neposlednom rade humoru.

ČSFD: 61%
IMDB: 6,6/10

Christmas Vacation / Vianočné prázdniny

Séria rodinných filmov o zničených prázdninách odštartovala už na začiatku 80. rokov. Vianočné prázdniny sú jej tretím, rovnako úspešným pokračovaním, ktoré rozpráva o tom, ako sa zo sviatočnej idylky môže razom stať úplná katastrofa. V hlavnej úlohe sa tu predstavil  Chevy Chase, ktorý podal štandardne fantastický výkon. Môžeme si pokojne dovoliť tvrdiť, že práve vďaka tomu filmu utŕžil masovú, celosvetovú popularitu. Vianočné prázdniny vám dokonale ukážu, že žiadne sviatky ani rodinné udalosti nemôžu dopadnúť tak, ako si ich naplánujeme.

ČSFD:  82%
IMDB: 7,6/10

The Godfather / Krstný Otec

Čím iným by sme mohli tento zoznam zakončiť, ako Krstným otcom? Aj keď sa to spočiatku javí ako veľmi scestný film v tomto rebríčku, pravda je taká, že je úplne na mieste. Nie len, že sa začína svadbou, ktorá nejde úplne hladko, no zároveň si nedokážeme predstaviť viac dysfunkčnú rodinu, ako tú mafiánsku. Napriek tomu, že hovoríme o absolútnom kulte a o jednom z najlepších filmov všetkých čias, práve táto do očí bijúca skutočnosť z neho robí úplne bežnú príhodu zo života. I keď nie v pravom slova zmysle.

ČSFD: 92%
IMDB: 9,2/10

Pozri aj: Kašlite na Hollywood. Toto je 10 najlepších európskych filmov roku 2017, ktoré ste pravdepodobne zmeškali

0
Uložiť článok
Komentovať