Kirt Edblom/flickr

V strede Írska by asi málokto hľadal najväčšie stromy na svete. A predsa sa ich tam niekoľko nachádza, no ich počet sa plánuje masívne rozšíriť. A ak by ste mali záujem, jednu sekvoju by ste si mohli kúpiť aj vy.

Malé mesto Birr ležiace v strede Írska možno o chvíľu bude známe jedinečným unikátom, ktorým sa zvyčajne pýšia územia v severnej Kalifornii. Plánuje sa tu totiž vysadiť až 3000 mohutných sekvojových stromov, ktorých výška môže dosiahnuť až závratných 100 metrov. 

Majiteľ panstva v grófstve Offaly neďaleko Birru plánuje výsadbu týchto veľkých stromov na rozlohe vyše 80 hektárov. Sekvojam sa darí zvyčajne v oblastiach so stálou klímou po celý rok, čo rozhodne stred Írska nie je. Dokonca o meste Birr a jeho chladnom zimnom počasí kolujú po Írsku vtipy, no majiteľ panstva Lord Brendan Parsons je o tom, že sa sekvojám bude dariť, presvedčený.

pixabay.com
pixabay.com

„Sme experimentátori od prírody“, hovorí 80-ročný Parsons a dodáva: „Skúšať nové veci, to je pre Birr stará tradícia. Je to niečo, čo toto miesto vystihuje. My sme vo všetkom odlišní od ostatných Írov.“ 

Ako ďalej Parsons uvádza, obrie sekvoje pretvoria vzhľad jeho panstva, no je to dokonca v súlade s históriou tohto územia, na ktorom v minulosti sekvoje rástli. Aj keď je pravda, že tá história je poriadne stará, keďže sekvoje rástli v Írsku naposledy v dobe ľadovej. Parsons teda dúfa, že toto územie opäť príjme tieto stromy medzi seba. A vyzerá to tak, že by to mohlo vyjsť, keďže už sú tu aj prvé úspechy.

Jonathan/flickr
Jonathan/flickr

„V súčasnej dobe máme deväť mamutích stromov rastúcich po celom panstve. Štyri sú jedného druhu a ostatných päť iného druhu sekvoj. Boli tu vysadené asi v roku 1860 v čase smrti vtedajšieho pána grófstva,“ poznamenáva Parsons.

Aj keď sa to všetko môže javiť ako nejaký rozmar bohatého írskeho šľachtica, nie je tomu tak. Parsonsové ambície sú oveľa väčšie, ako mu povoľuje jeho rozpočet. Aj preto Parsons ponúka ľuďom, že si môžu svoju sekvoju odkúpiť za 500 eur ako poctu svojim rodinným príslušníkom. Stačí navštíviť stránky projektu giantsgrove.ie a stať sa sponzorom.

pixabay.com
pixabay.com

Sekvoja, alebo po slovensky Sekvojovec mamutí, je ihličnatý strom z rady cyprusotvarých. Drevo je červenej farby a je mimoriadne tvrdé a ťažko horľavé. Sekvojec začne plodiť šišky vo veku asi 200 rokov a môže sa dožiť až 4000 rokov, vďaka čomu tieto stromy patria medzi najstaršie dreviny na Zemi. Tieto unikátne stromy sa nachádzajú aj na Slovensku, niekoľko ich môžete nájsť napríklad v Arboréte Mlyňany.

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com
Príbehy
0
Komentovať (0)