persianvoyages.com

Irán alebo historická Perzská ríša. Geograficky ide o synonymá, keďže sa oba štátne útvary majú korene na rovnakom území. Mnohí však dnes Irán vnímajú celkom inak. Objavte s nami to krásne v tejto krajine.

Irán, štát nachádzajúci sa v Prednej Ázii, nemá u cestovateľov a dovolenkárov práve najlepšiu povesť. Nedávna búrlivá história z čias iracko-iránskych vojen a lokalita medzi Irakom, Pakistanom a Afganistanom mu v tom vôbec nepomáha. Irán je však napriek týmto „predsudkom“ bezpečná a prekrásna krajina a jednoznačne patrí ku krajinám s najpestrejšou históriou a kultúrou na našej planéte. Chceli by ste ju spoznať o niečo viac? Ste na správnom mieste.

Článok pokračuje pod videom ↓

Irán je jednou z krajín polostrova Predná Ázia. Susedí s Irakom, Tureckom, Arménskom, Azerbajdžanom, Turkménskom, Afganistanom a Pakistanom. Na severe krajiny sa nachádza Kaspické more a na juhu „ropná baňa“ Perzského zálivu. Vzhľadom na rozlohu a počet obyvateľov Iránu sa krajina zaraďuje do prvej dvadsiatky najľudnatejších krajín sveta. Čo všetko môžete v Iráne nájsť a objavovať?

lonelyplanet.com
lonelyplanet.com

Irán leží na území jednej z najslávnejších ríš, ktoré kedy na našej planéte existovali. Kto by nepoznal Perzskú ríšu a jej majestátne hlavné mesto Perzepolis, ktoré ležalo v dnešnom juhozápadnom Iráne? Ríša vznikla rukou kráľa Kyrosa, ktorý ríšu vybudoval na troskách slávnej Mezopotámie, ktorá je považovaná za kolísku ľudskej civilizácie. Perzská ríša bola známa pre svoju krutosť voči národom, ktoré si podmanila. Dobyli mestá ako Babylon či Jeruzalem a dobyli sa až do samotného antického Grécka. Práve Gréci pod vedením Alexandra Veľkého boli rozsudkom smrti pre obrovskú starovekú Perzskú ríšu. Po nadvláde Grékov sa ríša dokázala znovu obnoviť, no už nikdy nie v takej sláve ako kedysi.

youtube.com
youtube.com

Na čo sa teda v Iráne pozrieť? Vášnivý cestovateľ by určite nemal vynechať Persepolis, ktorý je na zozname UNESCO už viac ako 35 rokov. Hlavné mesto Perzskej ríše dal postaviť Dareios I. ako symbol moci jeho ríše. Približne o 200 rokov ho Alexander Veľký na znak svojho dobytia Perzie nechal vypáliť. Vynechať by ste nemali ani mesto Isfahán. Podľa perzského príslovia prekoná toto mesto svojou krásou polovicu sveta. V Isfaháne sa nachádza aj údajne najkrajšie námestie našej planéty, a keby ste sa spýtali náhodného Iránca na najkrajšie miesto na svete, pravdepodobne vám povie práve Isfahán. Cestu po iránskych mestách by ste mohli ukončiť uprostred púšte v meste Yazd. Práve toto miesto je totiž považované za jedno z najstarších a najdlhšie obývaných miest na svete.

gravity.ir
gravity.ir
isn2016.iaun.ac.ir
isn2016.iaun.ac.ir
iranitinerary.com
iranitinerary.com

Okrem historických a kultúrnych krás má Irán čo ponúknuť aj nadšencom prírody. Do Iránu zasahujú vrchy Kaukazu, Zagrosu a Alborzu. Najvyšším vrcholom krajiny je Damávand. Ide o vyhasnutú sopku vysokú 5610 metrov, ktorá je vlastne aj najvyššou sopkou celej Ázie. Okrem hôr krajinu pokrýva aj rozsiahla púšť Dašt-e Kavír, v ktorej nájdete mnoho zaujímavých slaných jazier. Okrem toho však v Iráne nájdete aj zeleňou preplnené údolia. Každý kúsok tejto krajiny teda vyzerá celkom inak a máte pocit, akoby ste boli stále v inej krajine.

persianvoyages.com
persianvoyages.com
twanight.org
twanight.org
travelklix.com
travelklix.com

Ak vás však neláka staroveká kultúra ani príroda, i tak by ste na Irán nemali zanevrieť. Obrovským dôvodom, prečo túto krajinu spoznať a navštíviť ju, sú totiž ľudia. Vo väčšine Iránu sa totiž dodnes nevytratilo posvätné pravidlo „Hosť do domu, Boh do domu“ a obyvatelia krajiny sú veľmi príjemní a pohostinní. Iránska kuchyňa je pre ľudí pomerne neznáma. Ochutnať by ste mali fesendžun či tradičné dizi. Alkohol v Iráne nehľadajte. Národným nápojom je čierny iránsky čaj dochutený šafránom či škoricou, pri ktorom sa budete v momente cítiť ako v starovekej Perzskej ríši.

seattleglobalist.com
seattleglobalist.com

Ak by ste sa o Iráne chceli dozvedieť ešte oveľa viac, mali by ste navštíviť najbližšie Cestovateľské Kino 22. novembra v bratislavskom KC Dunaj. Cestovateľka Mirka Badinská vás prevedie touto rozprávkovou krajinou a ukáže vám najzaujímavejšie miesta Iránu svojimi očami.

interez.sk (Lukáš M.)

Najnovšie články