Photo © 2001 Warner Bros

Knižná sága Harry Potter formovala detstvo a mladosť mnohých z nás, dnes dvadsať-niečo ročných študujúcich a pracujúcich mladých ľudí. Za úspechom série stála komplexnosť, s akou bola táto sága napísaná. Dôkazom toho sú mnohé teórie fanúšikov, ktoré nás aj 20 rokov po vydaní prvej knihy neprestávajú prekvapovať.

Fanúšikovia ságy radi nachádzajú a spájajú nenápadné detaily v knihe a vytvárajú tak množstvo teórií, ktoré menia význam udalostí. 

Jedna z týchto teórií vysvetľuje, prečo sa rodina Dursleyovcov správala k Harrymu tak neprívetivo a zatrpknuto. Horcruxy (objekty, do ktorých Voldemort vložil kúsky svojej duše) nie sú práve veci, ktoré chcete mať pri sebe dlhší čas. Len si spomeňte na Rona, aký bol otrávený a znechutený svetom, keď na sebe nosil medailón, ktorý bol Horcruxom. Ako sa teda mala správať rodina, ktorá sa desať rokov starala o Harryho, ktorý bol vlastne takisto Horcrux?

Photo © 2001 Warner Bros
Photo © 2001 Warner Bros

Na internete sa objavila teória, ktorá mení pravidlá, podľa ktorých triediaci klobúk zaraďuje študentov do jednej zo štyroch fakúlt. Na internetovom fóre reddit predstavil užívateľ Straw_Boats teóriu, podľa ktorej triediaci klobúk nezaraďuje študentov do fakúlt podľa toho, čo im ide najlepšie, tak ako to bolo prezentované v knihe. Ak by naozaj zaraďoval do fakúlt podľa prevládajúcich charakterových vlastností, Neville Longbottom by sa určite nedostal do Chrabromilu, ktorého charakteristickým znakom je odvaha a Hermiona Grangerová by vďaka svojmu intelektu určite skončila v Bystrohlave.

Photo © 2001 Warner Bros
Photo © 2001 Warner Bros

Podľa teórie triediaci klobúk netriedi študentov podľa schopnosti, v ktorej sú najlepší, ale podľa schopnosti, ktorú si najviac vážia. To by vysvetľovalo, prečo sa bojazlivý Neville (ktorý celý život vzhliadal k odvahe svojich rodičov) dostal do Chrabromilu, alebo takí Crabbe a Goyle, ktorým chýba povestná slizolinská prefíkanosť, no obdivujú svojho prefíkaného vodcu Malfoya.

Aj keď táto teória nemení význam celej ságy (ako napríklad tá, že Rokfort je psychiatrický ústav a Harry si čarodejnícku školu iba vymyslel), tieto pravidlá triediaceho klobúka dávajú oveľa väčší zmysel než tie pôvodné. Rowlingovej texty ukrývajú množstvo tajomstiev a fanúšikovia po celom svete neprestávajú tento svet skúmať.

Pozri aj: Aj po toľkých rokoch sú herci z Harryho Pottera v neustálom kontakte. Skoro všetci sú v spoločnej konverzácii

interez.sk (Martin Majdák) viralthread.com
Príbehy
0
Komentovať (0)