Ryan’s Recycling Company

Vek rozhodne nie je prekážkou, keď chcete robiť veľké veci. Dokazuje to aj príbeh tohto mladého chlapca z Orange County.

Nikdy nie je príliš neskoro začať s recyklovaním odpadu. A ako dokazuje iba 7 ročný chlapec z Kalifornie, ani nikdy nie je príliš skoro začať s recykláciou. Keď mal Ryan Hickman iba 3 roky začal so svojim otcom chodiť miestneho recyklačného centra v Orange County. Táto skúsenosť sa mu tak zapáčila, že sám začal zbierať recyklovateľné materiály. V súčasnosti jeho aktivita v oblasti recyklácie zaujala mnohých ľudí po celom svete. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ryan požiadal svojich rodičov, či by mohol od susedov začať zbierať prázdne plastové fľaše a plechovky. Tí s jeho aktivitou samozrejme súhlasili a podporujú ho. Susedia boli takisto nadšení a ochotne mu svoj odpad odovzdávali. Ani po čase ho zapálenie pre recykláciu neopadlo, práve naopak.

Ryan má teraz svoju recyklačnú spoločnosť Ryan’s Recycling Company  prostredníctvom ktorej zrecykloval už 200 tisíc fliaš a plechoviek a toto číslo neustále rastie. V prepočte na hmotnosť Ryan zhodnotil až 22 tisíc kilogramov odpadkov, ktoré by inak putovali na skládku.

Na začiatku Ryan najprv začal obiehať susedov a rozdával im vrecia, do ktorých umiestňovali fľaše a plechovky určené na recykláciu. Chýr o malom chlapcovi so zapálením pre recykláciu sa začal lavínovo šíriť po celom Orange County. Jeho spoločnosť okrem zhromažďovania odpadkov všetky ešte dodatočne triedi, čistí a rozdeľuje podľa druhu a samozrejme následne ich spolu s otcom prepravuje do recyklačného centra.

Ryan’s Recycling Company
Ryan’s Recycling Company

Ryan už získal približne 10 tisíc dolárov, ktoré by mal v budúcnosti použiť na vysokú školu. To je pravdepodobne zámer ich rodičov, lebo samotný Ryan by peniaze rád využil na kúpu smetiarskeho auta. Okrem výnosov z recyklácie, sa na stránke dá Ryanová aktivita podporiť aj finančným darom. V súčasnosti pomocou príspevkov získal už niečo vyše 1600 dolárov.

„Ľudia by mali recyklovať. Získajú pár dolárov navyše, no hlavne pomáhajú svetu. Často sa stane, že vtáky omylom zjedia plast, a potom ochorejú a zomrú“, múdro zhodnotil iba 7 ročný Ryan celosvetový problém.

Ryan’s Recycling Company
Ryan’s Recycling Company

Jeho snom je zabezpečiť, aby sa žiadne odpadky nedostávali na miesta kam nepatria – mimo recyklačných miest, skládok či dokonca do morí a oceánov. Ryan sa stal dokonca veľvyslancom mládeže pre centrum ochrany pacifických morských cicavcov. Ponúka tričká a všetky výnosy z ich predaja idú na podporu tohto centra.

Páči sa nám Ryanove zapálene pre vec a to, že všetko myslí skutočne vážne. Práve takýto jednotlivci môžu svojou aktivitou zmeniť svet k lepšiemu a ukázať aj nám starším, že všetko sa dá, keď sa chce.

Pozri aj: 10 mýtov o recyklácii, ktorým ste doteraz verili a odpad ste triedili nesprávne

interez.sk (Matej Mensatoris), inhabitat.com

Najnovšie články