Foto: Youtube/Guinessova kniha rekordov

Získal zápis do Guinnessovej knihy rekordov.

Každý človek je na niečo nadaný, avšak treba objaviť na čo. V tom čase iba 12-ročný Jacskon Oswalt z Memphisu prišiel veľmi rýchlo na svoj veľký vzťah k fyzike a jadrovej energii. 

Iba deň pred svojími 13. narodinami sa mu podarilo doma spojiť dva atómy deutéria vo fúznom reaktore, ktorý si postavil sám. Stal sa tak najmladším človekom, ktorý to dokázal, píše portál Futurism, ktorý sa odvoláva na Guinnesovu knihu rekordov.

Zlúčil atómy vodíka

Teplota v mojom fúznom reaktore sa líši, ale je to približne 100 miliónov stupňov Kelvina,” uvádza vo videu z Guinnesovej knihy rekordov. “Bol som schopný použiť elektrinu na urýchlenie dvoch atómov deutéria tak, aby sa zlúčili do atómu hélia 3. Ten tiež uvoľní neutrón, pomocou ktorého je možné ohrievať vodu a otáčať parným strojom, ktorý následne vyrába elektrinu.

Vybudovanie fúzneho jadrového reaktora, takého, ktorý by dokázal produkovať viac energie, ako doň bolo vložené, je svätý grál v energetike. Je to náročná, avšak dosiahnuteľná vidina.

“Na začiatku som sa len učil o tom, čo ostatní ľudia so svojimi reaktormi robili. Potom som si zistil, aké kúsky a časti by som potreboval. Väčšinu súčiastok som získal z eBay,” vyjadril sa Jackson. Niektoré súčiastky však neboli presne také, ako Jackson potreboval, a preto si ich musel upraviť podľa seba.

Neverili, že to bude možné

Namiesto toho, aby bol chlapec ponorený do kníh a čítal si o reaktoroch informácie, spoliehal sa na pokusy a chyby, ktoré sám spravil. Rovnako si pomáhal aj online fórami, ktoré sú určené pre amatérskych fyzikov.

Mnohí sa domnievali, že jeho projekt je nemožný. Jackson však vytrval a napokon sa mu to podarilo. Najťažšie pre neho bolo vytvoriť dostatočne silné vákuum na to, aby mohla jadrová fúzia prebiehať.

Jackson má momentálne 15 rokov a teraz bol jeho úspech spred vyše dvoch rokov potvrdený a zaradí sa do Guinessovej knihy rekordov 2021.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )