Vírus sa šíri najmä medzi občanmi na Slovensku, 31 osôb sa nakazilo v zahraničí.

V Bratislavskom kraji eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) Bratislava za uplynulý týždeň 102 pozitívnych výsledkov na ochorenie COVID-19. Epidemiologické šetrenia preukázali, že 31 osôb sa vrátilo zo zahraničia, ostatné potvrdené prípady PCR či antigénovými testami boli najmä úzke kontakty pozitívnych osôb. Regionálni hygienici o tom informujú na sociálnej sieti. 

Najviac importovaných prípadov bolo z Chorvátska (6), Grécka (5) a Španielska spolu s Ukrajinou (zhodne po 4). Medzi ďalšími krajinami je aj Turecko, Taliansko, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Rakúsko či Poľsko. „Pričom 17 osôb nebolo očkovaných, jedna osoba bola čiastočne a 13 osôb bolo riadne zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19,“ konštatuje RÚVZ Bratislava.

Regionálny úrad ubezpečuje, že naďalej intenzívne dohľadáva úzke kontakty pozitívne testovaných. Nariaďuje tiež potrebné protipandemické opatrenia zamerané na zamedzenie šírenia nového koronavírusu medzi obyvateľmi Bratislavského kraja.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR v súvislosti pandémiou viackrát pripomenulo, že pre všetky krajiny sveta platí všeobecné cestovné odporúčanie – necestovať do zahraničia.

Delta variant dominuje

Prostredníctvom 1881 vykonaných RT-PCR testov odhalili v nedeľu (8. 8.) na Slovensku 19 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli žiadne obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk. Pozitívny výsledok antigénového testu malo desať z 3329 testovaných, doplnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR na sociálnej sieti.

Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 78 vzoriek z celkového počtu 81 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 96,3 % zastúpenie,“ informovalo na sociálnej sieti Ministerstvo zdravotníctva SR.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (8), nasleduje Banskobystrický (4), Bratislavský (3), Prešovský (2), Trnavský (1) a Žilinský (1). „Je medzi nimi 12 mužov a sedem žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 683 a žien 205 376,“ priblížil rezort zdravotníctva.

V nemocniciach je hospitalizovaných 65 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 45 ľudí. Na JIS sú dvaja pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebujú dve osoby.