Michal Blaško / / Kultúra
Za dva mesiace sa začne druhý ročník Festivalu Hviezdne noci a máte sa na čo tešiť. V dňoch 18. – 21. augusta ožije mestečko Bytča...

Za dva mesiace sa začne druhý ročník Festivalu Hviezdne noci a máte sa na čo tešiť. V dňoch 18. – 21. augusta ožije mestečko Bytča filmom, hudbou, divadlom a mnohými ďalšími sprievodnými podujatiami. Predpredaj špeciálnych zľavnených lístkov začína 22.júna cez portál Tixy.sk.

Minulý rok iba filmový festival sa dnes posúva do multižánrovej polohy, keďže srdce festivalu – enigmatická Bytčianska synagóga si vyslovene pýta viac druhov umenia ako iba film.

Zatiaľ zverejnené hudobné mená sľubujú silný line-up: elektronický priekopníci Autumnist, rock’n’rollový objav Satin Lead a svetovo znejúci debutanti Queer Jane. Celkovo bude na Hviezdnych nociach hrať 12 interpretov počas štyroch večerov. Väčšina kapiel zahrá v piatok a sobotu v priestore Bytčianskej synagógy. Piatok bude patriť „rockovej renesancii“ na čele so Satin Lead a sobota alternatívnejším projektom ako legendárnym Autumnist, ktorí zahrajú určite aj niečo z pripravovaného albumu.

hviezdne noci

Filmová časť programu sa bude niesť v duchu bádania v dejinách kinematografie. Diváci sa môžu opäť tešiť na oživenie veľkých režisérskych a hereckých legiend v unikátnom priestore letného kina v Bytčianskom renesančnom zámku. Projekcie budú prebiehať už od rána v miestnom kine, ale najmä v noci v areáli zámku. Veď napokon premietanie pod hviezdami je konceptom festivalu.

Úplnou novinkou v programe bude videomapping. Historický kolorit mesta je preň ako stvorený. Špeciálna svetelno-hudobná šou oživí fasádu Bytčianskej synagógy, keďže jedným z poslaní festivalu je oživovanie verejného priestoru mesta.

Upozorňovať na verejný priestor sa nebude len prostredníctvom videomappingu, ale aj cez blok diskusií s odborníkmi a aktivistami v oblasti verejného priestoru. Návštevníkov dokonca čakajú špeciálne darčekové predmety inšpirované práve verejným priestorom a geniom loci mestečka Bytča.

hviezdne noci2

Na festivale nebude chýbať bábkové divadlo a workshopy, ktoré budú určené pre deti ale aj pre dospelých. Veľká časť filmového programu bude tento rok atraktívna pre detských divákov. Hviezdne noci by mali byť bránou do sveta umenia aj pre tých najmenších návštevníkov.

Viac informácii o podujatí nájdete na stránke www.hviezdnenoci.sk alebo na FB stránke Festival Hviezdne noci.

0
Komentovať (0)