Foto: Pixabay

Nad Atlantikom sa aktuálne vyskytujú dva hurikány. Tie sa stáčajú smerom na severovýchod k Európe a ovplyvnia počasie aj u nás.

Počasie nad Európou sa už v nasledujúcich hodinách zhorší. Severozápad Európy ovplyvnia post-tropické cyklóny, ktoré budú pozostatkom hurikánov Maria a Lee. Zatiaľ čo Lee ovplyvní počasie menej výrazne, tak Maria bude mať vplyv na počasie po väčšinu budúceho týždňa.

Hurikány Maria aj Lee však degradujú na kategóriu tropickej cyklóny a následne post-tropickej cyklóny ešte nad Atlantikom. Severný Atlantik je totiž výrazne chladnejší ako stredný, kde sa aktuálne hurikány nachádzajú.

Hurikán Lee je piatym hurikánom

Aktuálne najsilnejší je na našej planéte hurikán Lee, ten aktuálne dosahuje silu hurikánu 3. kategórie, no nachádza sa na centrálnym Atlantikom a zatiaľ žiadne nebezpečenstvo pre ostrovy a obývané oblasti nepredstavuje. Je piatym hurikánom v tohtoročnej sezóne. Začne sa pohybovať smerom na severovýchod k Britským ostrovom, kde dorazí už len ako tlaková níž.

imeteo.sk

Maria bude mať dlhšiu trvácnosť

I keď je hurikán Maria aktuálne nad západným Atlantikom slabší ako hurikán Lee a dosahuje silu hurikánu 1.kategórie, tak významnejšie ovplyvní počasie u nás. Maria sa taktiež ako hurikán Lee stočí smerom k severovýchodu a na Britské ostrovy by mala doraziť už v nedeľu.

imeteo.sk
imeteo.sk

Lee sa ako post-tropická cyklóna pomerne rýchlo rozpadne a prinesie na Britské ostrovy a Island zrážky a zosilnenie vetra. Maria však prejde popri Severnému Írsku a Škótsku smerom nad Severné more, kde sa bude udržiavať aj na začiatku týždňa. Na pobrežie Škótska môže priniesť až 8-metrové vlny.

Maria ovplyvní počasie aj na Slovensku

Zvyšky hurikánu Maria by sa na začiatku budúceho týždňa mali presúvať cez Severné more smerom k pobrežiu vnútrozemia Európy. V Škandinávii, V Dánsku, na Beneluxe, v Nemecku a na východe Britských ostrovoch sa očakáva silný nárazový vietor s rýchlosťou cez 100 km/h a výdatné zrážky s úhrnom 40-80 mm.

imeteo.sk

Maria však ovplyvní počasie aj na našom území. Otvorí k nám silné severozápadné prúdenie v ktorom k nám postúpi frontálny systém. Prejaví sa to už v utorok, kedy na našom území treba počítať s výraznejším ochladením, výraznejšími zrážkami a zosilnením vetra.

Pozri aj: Hurikány v budúcnosti kvôli zmenám klímy zaniknú. Nahradia ich však oveľa hrozivejšie hyperkány

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy