Lukáš Mužla / / Lokál
Ak ste mali pocit, že nám na Slovensku chýba muzika podobná štýlu aký majú Moderat či Bonobo, zrejme ste ešte nepočuli o mladom producentovi...

Ak ste mali pocit, že nám na Slovensku chýba muzika podobná štýlu aký majú Moderat či Bonobo, zrejme ste ešte nepočuli o mladom producentovi z Trenčína menom Bulp. Víťaz ocenenia Objav roka na tohtoročných odovzdávaniach Rádiohláv si tento rok zahral aj na asi najväčšej hudobnej udalosti roka na Slovensku, trenčianskej Pohode. Kto tento koncert nezmeškal, zrejme si ešte pamätá mladú, večne usmiatu dvojicu súrodencov, ktorí pripravili skvelú atmosféru a odohrali výborný koncert. Ak ste ich v Trenčíne nestihli, máte šancu napraviť to o dva týždne na piešťanskom letisku. O tom, ako to celé začalo, o Pohode a o všeličom inom, sme sa porozprávali so Samom a Jankou, alebo s Bulpom a jeho sestrou, ak chcete…A bola to vážne zábava. 

Kedy ste začali s hudbou a ako začala vaša spolupráca?

Samo: Ja som začal s hudbou niekedy na začiatku základnej školy. Spolu s tým ako som sa začal učiť hrať na klavír som si začal skladať aj vlastné veci no a postupom času som si tieto nápady začal spracovávať. Takto sa to postupne vyvíjalo a stále sa to vyvíja až doteraz.

Janka: Ja mám vychodený klavír a spev, ale hudbe som sa nejako nevenovala, nie tak ako Samo…

Samo: Spolu sme začali tak, že ja som vedel, že Janka pekne spieva a jej vokály sme do mojej hudby skúšali dať už veľmi dávno, ešte keď boli moje znalosti ohľadom tvorby hudby boli veľmi triviálne.

Janka: A moje hudobné znalosti boli veľmi primitívne…

Samo: Naša vôbec prvá spoločná skladba vznikla ešte keď som chodil na osemročné a neskôr pri tvorbe Endian EP som už vedel, že sa jej hlas bude veľmi hodiť do singlu Far Light.

[youtube 5IpnKmA7VBk 720 410]

A prečo BULP?

Samo: Pretože sa mi páči to slovo (smiech). Hlbší význam to nemá….

Ako sa vám podarilo dostať do povedomia ľudí? Kde bol prvý impulz?

Samo: Prvý impulz bol taký, že som asi pred dvoma rokmi spravil remix pre kapelu Autumnist. Jeden z členov, je vlastne dnes aj náš vydavateľ, ktorý prišiel s ponukou, že ak by som mal niečo nové, tak mu to mám poslať. To ma naštartovalo k tomu, aby som Endian EP dokončil najlepšie ako môžem.

bulp1

Máš nejaké hudobné vzory, ktoré ovplyvňujú Tvoju hudbu?

Samo: Je ich veľa a záleží to vždy od toho, čo momentálne počúvam, ale také dlhodobé sú asi Thom Yorke a Sasha Ring.

A čo teraz najviac počúvate?

Janka: Šum mora…(smiech). Kendrick Lamar. Celkom dlho ho počúvam a neviem sa od neho odtrhnúť. Teraz na Pohode ma dosť dostal Flying Lotus. Veľmi sa mi páči aj Erykah Badu. Ja som ladená týmto štýlom…

Samo, ktorý koncert z Pohody sa najviac páčil Tebe?

Samo: Popri obrovských menách ako Sigur Rós sa mi extrémne páčil Throwing Snow. To bol pre mňa asi najlepší set z celej Pohody.
Jana: Ja som Ťa tam videla Samo (smiech), to bolo strašne smiešne….

bulp

Aké to bolo hrať na Pohode? Stále ste sa usmievali…

Samo: Brutálne. Ja som to povedal aj do mikrofónu na začiatku koncertu. Pohoda je festival, ktorý sa odohráva pre nás naozaj za rohom, ale je to veľká česť tam byť, pretože je to festival, ktorý si dáva záležať na menách, ktoré pozvú a organizačne patrí medzi najlepšie v Európe. Nehovoriac o tom, že na naše pomery na nás prišlo relatívne dosť ľudí.

Janka: A veľmi sme sa z toho tešili, ako ste si všimli….

Podarilo sa vám získať ocenenie Objav Roka v Rádiohlavách. Zmenilo sa niečo?

Samo: Určite. Zmenil sa záujem. Záujem o hudbu je oveľa väčší a viac sme sa dostali do povedomia ľudí.

bulp dzaro
foto: interez.sk, Jaro Novák

Hádate sa? O Čom?

Janka: No ježiš…

Samo: O všetkom…
Janka: V poslednom čase je to o živote a je to dosť pikantné (smiech).

Napĺňa vás niečo podobne ako hudba?

Samo: Jedlo.

Janka: Jedlo a cestovanie dokopy.

bulp dzaro 2
foto: interez.sk, Jaro Novák

Chystáte nejaký nový album alebo niečo podobné?

Samo: Chystá sa ďalší release, ktorý je zatiaľ naplánovaný na budúci rok a ešte sa uvidí, či to bude EP alebo album. Pár vecí už dokončujem, ale akou formou to bude, koľko tam bude skladieb a kedy presne to vyjde, to dáme von až časom, nechceme to uponáhľať. Teraz si užívame, že môžeme hrať toľko koncertov, koľko hráme…

Aký je váš hudobný sen? Niekde si zahrať, popr. s niekým?

Janka: Ja neviem…

Samo: Však si mala také super plány pred Pohodou s Jamesom Blakeom… (smiech).

Janka: Ja by som si podľa mňa s Jamesom Blakom aj zaplakala…

Samo: Možno Four Tet?

bulp11

Čo by ste chceli svojou hudbou ľuďom odkázať?

Janka: Nech sa nestresujeme, nech si hudbu ľudia užívajú…

Samo: Ťažko povedať, či niečo odkazujem ľuďom. Väčšinou si v hudbe aj v textoch riešim vlastné problémy… Ale všeobecne by som chcel ľuďom povedať, nech sa neboja vyjadriť svoje pocity, nech sa nehanbia vyjadriť svoje vnútro.

Na čo sa toto leto ešte tešíte najviac?

Janka: Na grilovačky, opekačky…

Samo: Tešíme sa na ďalšie hrania. Tešíme sa na ďalšie festivaly, lebo nás to extrémne baví. A inak popri tom by som konečne chcel navštíviť miesta na Slovensku, v ktorých som nikdy nebol.

Všetky novinky o Bulpovi sa určite dozviete na jeho FB stránke alebo na stránke vydavateľstva Deadred recordsKomentovať (0)