Foto: TASR - Martin Baumann

Predstavitelia Za ľudí i SaS majú večer rokovať o situácii v koalícii.

Predsedníctvo Za ľudí i republiková rada SaS majú v utorok večer vo svojich centrálach rokovať o situácii v koalícii. Šéfka Za ľudí Veronika Remišová označila riziko rozpadu vládnej koalície za reálne a avizovala potrebu prijať zásadné rozhodnutie v strane.

SaS má na mimoriadnej republikovej rade diskutovať aj o tom, kto z vlády za čo nesie zodpovednosť a o možnostiach vyvodenia zodpovednosti. Predseda Richard Sulík nevylúčil, že budú hovoriť o možnosti odchodu SaS z vládnej koalície.

Poslanecký klub sa rozpadá

Turbulencie v Za ľudí vyvolal nákup ruskej vakcíny Sputnik V. Strana odmietala, aby sme používali neregistrovanú vakcínu. V reakcii na okolnosti nákupu z koalície i strany odišiel šéf parlamentného európskeho výboru Tomáš Valášek. Prednedávnom opustil stranu aj poslanec Miroslav Kollár.

Podpredsedníčka Za ľudí a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková pripustila, že hrozí rozpad poslaneckého klubu. Po odchode Valáška a Kollára má klub desať poslancov. Klub musí mať minimálne osem zákonodarcov. Remišová v utorok uviedla, že zo situácie v koalícii v súvislosti s bojom proti pandémii a prístupom k očkovaniu je sklamaná a znechutená nielen ona, ale aj viacerí členovia strany.

Za situáciu má byť zodpovedný Krajčí

Na republikovej rade SaS sa majú zísť aj členovia poslaneckého klubu strany. Podľa Sulíka sa majú rozprávať o tom, akým spôsobom chcú zodpovednosť vyvodiť. Za zodpovedného za súčasnú situáciu považuje Sulík ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a premiéra Igora Matoviča.

Na nákup ruskej vakcíny Sputnik V mal minister zdravotníctva Marek Krajčí súhlas vrcholných predstaviteľov koaličného partnera Za ľudí. Premiér Igor Matovič to uviedol na utorkovej tlačovej konferencii. Pripustil, že nákup spôsobil “vnútrokoaličné turbulencie” a Za ľudí je “vnútorne roztrasené”.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )