facebook.com (Juraj Danišek, Ľubo Lukčo)

Aby ste si na vlastné oči vychutnali krásy prírody, nemusíte cestovať vôbec ďaleko. Najväčší vodopád Slovenského krasu vás očarí behom sekundy.

V dedinke na východe Slovenska sa ukrýva hotový poklad. Priamo medzi rodinnými domami preteká jeden z najkrajších vodopádov, ktoré doma máme. 

Hrhovský vodopád sa môže pochváliť hneď niekoľkými naj. Je najväčším a zároveň najvýdatnejším vodopádom v Národnom parku Slovenský kras. Unikátna je aj jeho lokalita, 15 metrov vysoký prírodný úkaz nájdete priamo v historickom centre malej obce Hrhov, v blízkosti obývaných rodinných domov. Mnohí o tomto výnimočnom mieste ani netušia, aj napriek tomu, že sa nachádza na hlavnej trase z Rožňavy smerom do Košíc.

Geplaatst door PHOTO P3K op woensdag 3 augustus 2016

Prekrásny vodopád je napájaný vyvieračkou Veľká hlava, známou aj ako Féj. Voda tu dosahuje rýchlosť až 866 litrov za sekundu, pri maximálnej výdatnosti dokonca až 1000 litrov za sekundu. Jedna z najvýdatnejších vyvieračiek v minulosti poháňala až štyri okolité mlyny, dnes zásobuje priľahlú dedinku pitnou vodou.

Hrhovský vodopád #2najväčší vodopád Slovenského krasufoto © Martin Baran | 4/2016

Geplaatst door Martin Baran op zaterdag 16 april 2016

Neustálym prietokom vyvieračka vytvorila až 16 metrov hrubú vrstvu travertínu, jeho vek sa odhaduje na neuveriteľných 5 000 rokov. Kedysi  sa v tejto oblasti travertín vo veľkom dokonca aj ťažil a využíval ako stavebný materiál pre domy. Lokalita zaujala aj archeológov, objavili tu už viacero skamenelín i nálezov.

Tornagörgő, tavasz 2014."A párában, a vízesés felett,Halványan, mint egy álom,És testetlenül, mint egy lehelet:Az ö…

Geplaatst door L&L foto op zondag 2 november 2014

Dostať sa k slovenskému unikátu nie je vôbec náročné, lokalitu vyhľadávajú nielen turisti, ale napríklad aj rodiny s malými deťmi či psičkári. Obec vychádza návštevníkom v ústrety, navigačné tabule vás dovedú priamo k miestu. Vstup tvorí brána s menšou oddychovou zónou a s výborným výhľadom na vodopád. Nad najvyšším bodom je vybudovaný kovový mostík, vďaka ktorému si návštevníci môžu vychutnať 15 metrov vysoké divadlo aj zhora.

Vodopád v Slovenskom Krase v obci Hrhov 🙂 autor fotografie: Gabriel Bogdán

Geplaatst door Úžasné Slovensko – Wonderful Slovakia op zondag 15 mei 2016

No nie je krásny? Vodopád v obci Hrhov v Rožňavskom okrese 🙂 autor fotografie: Juraj Danisek

Geplaatst door Milujeme Košický kraj op vrijdag 31 maart 2017

Pozri aj: 10 najkrajších vodopádov na Slovensku, ktoré by ste mali aspoň raz v živote navštíviť

Interez.sk, slovenskykras.eu
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )