Michal Blaško / / Kultúra
Projekt Hrana sa vráti v máji na pódia. K Bratislave tentokrát pridá aj východnú metropolu Košice. Jarné vystúpenia v piatok 20. a v utorok...

Projekt Hrana sa vráti v máji na pódia. K Bratislave tentokrát pridá aj východnú metropolu Košice. Jarné vystúpenia v piatok 20. a v utorok 24. mája prinesú špeciálne spojenie známej zostavy Oskar Rózsa, Martin Valihora, Vladislav Šarišský, Marek Minárik a Adam Mičinec so sláčikovým kvartetom Mucha Quartet. Sprevádzať ich bude živé maľovanie výtvarnika Mareka Ormandíka.

Mucha Quartet je sláčikové kvarteto vynikajúcich mladých muzikantov s enormným potenciálom. Rozhodol som sa, že oslovím svojich kolegov​ z kapely, skladateľov a urobíme aranžmány pre ​nich. Ozvláštnime tak časť koncertu, Marek Brezovský totiž sláčiky miloval a prepájanie rôznorodých hudobných sfér bolo jeho doménou,” hovorí Oskar Rózsa, ktorý s ostatnými hudobníkmi priebežne pracuje na novom albume Hrany. “Aj keď sa nenahráva, nahráva sa. To znamená, že aj obdobie oddychu, odstupu od pesničiek a zrenia má zmysel. Lebo materiál na nový Marekov album je jedinečný. Nehodláme​ ​vývoj umelo​ urýchliť, ani podmieniť jeho vydanie vonkajším časovým či marketingovým faktorom. Verím, že album vyjde v pravý čas​, rovnako ako doposiaľ všetky kapitoly Hrany mali svoju logiku a časovú veľkorysosť,” hovorí na margo albumu Rózsa, ktorý by bol rád, ak by sa väčšia časť albumu nahrávala so symfonickým orchestrom.

[youtube lgJ5zgC93aM 720 410]

Texty k skladám, ktoré ešte len vznikajú, píše sestra Mareka Brezovského Mirka. “Obsah textov je naznačený pri demo snímkach, ktoré si Marek nahrával. Našťastie sa vyhýbal, vtedy populárnej, pseudoangličtine. Šiel tvrdo po pocite a aj keď nemal texty ucelené, tak mu v nich vytsreľovali slovenské slovíčka, ktoré sú pre nás teraz inšpiračným základom,” pokračuje v rozprávaní Rózsa. Podľa neho je šťastím v nešťastí a v celej tej tragédii, že už Marek nie je medzi nami, to, že ostal vo svojich názoroch nemenný. “Tak, ako vnímal v 90. rokoch politiku, sociálnu sféru, ulicu, školstvo, lásku, medziľudské vzťahy či povrchnosť, to sa nezmenilo. Marek zostal básnikom, milovníkom, rebelom. Zaujímavé pri našej tvorbe je práve to, ako sa dotýkame materiálu spred 20 rokov. Je to zvláštna kombinácia autenticity a nášho súčasného postoja,” uzatvára Rózsa.

hrana_pic
Jaroslav Žiak

Mucha Quartet

je teleso, ktoré vzniklo pred trinástimi rokmi na pôde Konzervatória v Bratislave a ktoré patrí k najsľubnejším mladým komorným telesám u nás. Tvoria ho Juraj Tomka (1. husle), Andrej Baran (2. husle), Veronika Prokešová (viola) a Pavol Mucha (violončelo). Mucha Quartet získalo viacero medzinárodných ocenení a tiež významné umelecké impulzy na medzinárodných interpretačných kurzoch

Marek Brezovský

bol hudobný skladateľ a klavirista, ktorý patril medzi najväčšie talenty slovenskej hudby. Zomrel 22. júna 1994 ako dvadsaťročný na predávkovanie heroínom. Už ako tínedžer písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou – na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové. Album Hrana vznikol na podnet Oskara Rózsu, ktorý sa v roku 1999 rozhodol z archívov svojho kamaráta Brezovského povyberať skladby, naspievať jeho party a nahrať podklady so známymi inštrumentalistami.

Viac informácii nájdete na udalosti v Bratislave a v Košiciach, lístky si môžete zakúpiť v predpredaji na stránke interticket.sk.Komentovať (0)