foto: TASR

Takto to môže dopadnúť, keď megalománia bývalého vodcu Severnej Kórey nepozná hranice.

O Severnej Kórei sme toho počuli viac než dosť. Krajina, či skôr jej vodca, si viac potrpí na drsnom prejave, ktorý má presvedčiť celý svet o tom, že táto krajina je najsilnejšou veľmocou na Zemi, ale všetko, čo sa tam udeje, svedčí o presnom opaku. Predstavte si, že napriek obrovskej chudobe obyvateľov budete chcieť silou-mocou postaviť viac než 100-poschodový hotel, ktorý má všetkých ohúriť svojou majestátnosťou. Samozrejme, že to nemôže skončiť inak, než fiaskom.

Rjukjong Hotchel v Pchjangjangu, hlavnom meste Severnej Kórei, mal byť znakom obrovskej sily štátu, ktorý si žije vo vlastnej bubline. Do viac než odvážneho plánu budovania superhotela, ktorý mal mať 3-tisíc izieb a 7 otočných reštaurácií, sa stavebníci pustili už v roku 1987. Verejnosti mal byť sprístupnený a otvorený v júni 1989, pri príležitosti konania Svetového festivalu mládeže. Taká megalomanská stavba sa samozrejme nemohla dokončiť za dva roky, tobôž nie v Severnej Kórei. No keď Kim Il-song, večný vodca zahlásil, že hotel postavia, nikto sa mu neodvážil namietať.

Hotel však po viac ako 30. rokoch ostáva stále nedokončený. Kde sa stala chyba?

Mal byť z neho architektonický skvost, stal sa však presný opak

#Ryugyoung Самое знаменитое недостроенное здание – 105-этажный отель в самой уникальной стране мира. Стране, где живешь на остпове под присмотром трех человек. Где ни шагу не ступить без разрешения. И чтобы cделать этот кадр нужно было просить семь раз прежде чем тебе дали выйти из машины. Страна, в которой очень интересно побывать, но очень страшно остаться. #pyongyang #northkorea #korea #skyscraper #architecture #hotel #ryugyonghotel #bat #emptystreets #city #strange #wow #tall #unique #instatravel #photooftheday #archive #streetview #backin2007 #natgeotravel #life #communism #севернаякорея #корея #пхеньян #zigelzigel

A post shared by Alexander Tsygankov (@zigel.zigel) on

Kim Il-song sa veľmi rád porovnával s okolím. Videl, že sa stavia navôkol a preto nechcel zaostať. Projekt hotelu Rjukjong vychválil do nebies. Podľa jeho slov mal byť hotovým architektonickým skvostom, ktorý uchváti celý západný svet. Podľa plánov v ňom mali byť ubytovaní tí najlepší z najlepších, prezidenti medzinárodných korporácií, ktorým sa podarilo dostať do Severnej Kórey. Projekt hotelu, ktorý mal mať 103 poschodí, však stroskotal na tom najpravdepodobnejšom. Na nedostatku financií.

Odhaduje sa, že Severná Kórea doňho „naliala“ viac než 750-miliónov dolárov, čo sú približne 2 percentá z HDP krajiny. Po prvýkrát sa výstavba zastavila v roku 1992, keď Severnú Kóreu začal sužovať obrovský hladomor. V časoch, keď ľudia museli jesť „trávu“, stavba hotelu, v ktorom prakticky ani nemal kto bývať, nebol práve najlepší nápad.

Stavbu mala zachrániť skupina Kempinski

Stavba niekoľko rokov stála popolom. Až v roku 2013 sa na určitý čas prebrala k životu. Médiami prebehla informácia o tom, že stavbu hotela si vzala pod palec sieť medzinárodných luxusných hotelov Kempinski, no jej predstavitelia po pár mesiacoch vyhlásili, že všetko ostalo len v rovine diskusie a od dokončenia stavby odstupujú.

V súčasnosti sa hotel predsa len dočkal prvenstva. Ale trošku iného, než čakal večný vodca. Stal sa najvyššou neobsadenou budovou na svete. Peniaze, ktoré mohli poslúžiť na skvalitnenie života bežných obyvateľov tak boli premárnené úplne zbytočne.

The tallest building in Pyongyang; the Ryugyong hotel, that despite looking finished, is in fact incomplete on the inside. . . The story of the Ryugyong hotel is an interesting one. Construction started in the late 1980s, and continued as scheduled for some time. However, with such a country that at the time was struggling with feeding its own people, and with many trade restrictions, they ran out of money. It lay dormant for some time, until some Egyptian investors stepped in. Offering a large sum of money to help complete the hotel, in exchange for the mobile network control in the country. The DPRK agreed and took the money and continued construction, but they decided that they didn't like the idea of foreigners controlling an infrastructure in their country. So they kicked the investors out and kept the money. So for now the outside is complete, with an incomplete inside. At least it isn't an eye sore on the city now. . #pyongyang #capital #pyongyangcity #northkorea #dprk #korea #koreanhotel #incomplete #ryugyong #ryugyonghotel #asia #hotel #dearleaders #investors #structures #building #travel #traveller #travelphotography #travelphotographer #canon #peakdesign

A post shared by Dan Good (@dangoodtravel) on

Koncom minulého roka na stavbe síce začali prebiehať nejaké práce, ale šanca, že sa raz tento hotel dočká otvorenia, je mizivá. Možno by ho po otvorení čakal rovnaký osud, ako väčšinu „luxusných“ hotelov v Pchjongjangu. Zívajú prázdnotou a ich jediným účelom je presvedčiť okolitý svet o tom, že v Severnej Kórei všetko funguje naozaj perfektne. Tomu však sotva niekto uverí.

Pozri aj: 350-tisíc vozidiel, ktoré skladuje na rozľahlých plochách. Takto vyzerá cintorín Volkswagenu na púšti v USA

allthatsinteresting.com
Príbehy
0
Komentovať (0)