meros.org

Videli ste film Avatar? Zrejme väčšina z vás áno. Režisér James Cameron si prostredie planéty Pandora údajne nemyslel, ale inšpiroval sa prekrásnymi národnými parkmi v Číne. Jedným z nich je aj miesto, ktoré sa nazýva hory Tianzi.

Hory Tianzi sa nachádzajú v Čínskej provincii Hunan, ktorej hlavné mesto je Čchang-ša. Tento úžasný výtvor prírody údajne inšpiroval aj režiséra Jamesa Camerona pri tvorbe jeho veľkofilmu Avatar. Prostredie planéty Pandora, na ktorej sa dej filmu odohráva, sa nápadne podobá na nádherné hory Tanzi. To, či je táto podobnosť náhodná, vie naisto možno len samotný Cameron, no dôležité je, že v tomto článku môžete spoznať jedno z najkrajších miest našej planéty.

Hory Tianzi nesú svoje meno po farmárovi Xiangovi Dakunovi z etnika Tujia, ktoré obývalo túto oblasť v minulosti. Xiang viedol úspešnú vzburu miestnych farmárov a sám sa nazýval Tianzi, čo v preklade znamená Nebeský syn. Tieto hory sú pre ľudí z tejto oblasti posvätné a v minulosti im slúžili na mnohé rituálne náboženské obrady. Niet sa čomu čudovať… Mystická a tajomná atmosféra, ktorú hory vytvárajú, pôsobí akoby tu vládli nadpozemské sily.

boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com

Dnes patria hory Tianzi medzi prírodné dedičstvo UNESCO. Do zoznamu boli zapísané už v roku 1992 ako prvý národný park v Čine. Národný park sa často prezýva aj „Levitujúce hory“. Takmer večná hmla a mračná, ktoré v tejto oblasti panujú, totiž vytvárajú ilúziu toho, že obrovské vápencové formácie lietajú nad zemským povrchom v krajine, kde vládnu celkom iné zákony ako dole na zemi.

boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com

boomsbeat.com
boomsbeat.com

Najvyšší vrch v národnom parku dosahuje výšku 1263 m.n.m.. Zaujímavosťou je, že ešte pred tromi miliardami rokov bolo celé toto územie pod hladinou oceánu. Postupom času oceán ustúpil a vystupujúce pieskovce a vápence sa rozrušovali tak, že vytvorili systém akýchsi kamenných „pilierov“. Tieto „piliere“ sú staré 380 miliónov rokov a v priemere dosahujú výšku až 500 metrov.

boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com
boomsbeat.com

Hory Tianzi neboli pre svet neznáme ani pred vznikom filmu Avatar, no po jeho vydaní sa stali oveša častejšie vyhľadávanou turistickou destináciou v Číne. Ubytovanie v blízkosti národného parku je pomerne lacné a pohybuje sa už od 5 eur za noc. Vstup do samotného parku je však taktiež spoplatnený a ten už stojí pomerne dosť, a to 32 eur.

thepinnaclelist.com
thepinnaclelist.com
meros.org
meros.org

Chceli by ste raz v živote navštíviť toto prekrásne miesto?

interez.sk (Lukáš M.)
0
Uložiť článok
Komentovať