foto: Rézo Films

Patrí medzi najoriginálnejších tvorcov, ktorým sa už v mladom veku podarilo preraziť vo filmovom svete. Ak ste pravým filmovým fanúšikom, vychutnajte si tvorbu Xaviera Dolana.

Má iba 27 rokov, no na svojom konte už sedem celosvetovo uznávaných snímok a dva videoklipy s viac ako dvomi miliardami zhliadnutí. Xavier Dolan patrí medzi najtalentovanejších režisérov 21. storočia a jeho filmy by ste zaručene mali vidieť. 

Režisér Xavier Dolan si vytvoril svoj charakteristický a významný filmový rukopis. Mladý Kanaďan, ktorý točí filmy vo francúzskom jazyku, s pútavým soundtrackom a vizuálnou stránkou sa nebojí na striebornom plátne zasiahnuť ani do tých najcitlivejších tém, akými sú rodinné vzťahy alebo homosexualita. Okrem toho, že si ich sám režíruje, píše scenáre, produkuje, vytvára kostýmy, v nich dokonca často hrá aj hlavné postavy.

Ako 19-ročnému mu vyšla prvá silná biografická snímka, ktorou okamžite vtrhol do sveta kinematografie a zanechal v ňom značnú stopu. Nebojí sa postaviť ani najznámejším filmovým spoločnostiam. Známa je kauza s Netflixom, ktorý sa rozhodol upraviť pomer strán na Dolanovom filme. Autorove snímky však majú charakteristické rozlíšenie a preto sa voči tomuto rázne ohradil. Okrem toho sa mu podarilo vytvoriť jeden z najznámejších videoklipov speváčky Adelle ku skladbe Hello alebo skupine Indochine k piesni College Boy.

Obľúbenými témami Dolanových snímkov sú ženy, ľudská sexualita či dospievanie a problémy s ním spojené. Mladý režisér už svojím prvým filmom okúzlil kritikov na festivale v Cannes a o šesť rokov neskôr sa stal porotcom tohoto významného filmového festivalu. Poďme si teda priblížiť tvorbu tohoto mladého filmového génia.

Zabil som svoju matku (2009)

ČSFD – 77%

IMDb – 7,5/ 10

Prvý celovečerný film Xaviera Dolana, v ktorom hneď ukázal svoj originálny štýl a vystaval na ňom svojskú filmovú reč. V hlavnej úlohe sa predstavil sám režisér. Rozpráva čiastočne autobiografický príbeh homosexuálneho tínedžera, ktorý sa v tomto búrlivom období svojho života stane závislým na mame, ktorá ho však každou maličkosťou irituje. Film skúma dospievanie problémového jednotlivca v spoločnosti, ktorý objavuje umenie, skúša zakázané a musí čeliť spoločenskému vylúčeniu. Snímka získala ocenenie César Awards v kategórii najlepší zahraničný film.


Imaginárne lásky (2010)

ČSFD – 74%

IMDb – 7,2/ 10

Film zachytáva príbeh Francis a Marie, ktorým do životov vstúpi mladík, ktorým zostanú okamžite obaja očarení. V poradí druhá snímka Xaviera Dolana sa venuje štúdiou zamilovanosti a tým, ako posadnutie cudzou osobou dokáže rozbiť aj to najväčšie priateľstvo. Jednu z hlavných úloh stvárnil samotný autor a rovnako sa podieľal aj na tvorbe scenára.

Imaginárne lásky skúmajú všetky štádiá zamilovanosti a subjektívne vnímanie lásky od zoznámenia až po samotu, ktorá čaká jedincov na konci. Nechýba tú ani pôsobivá vizuálna stránka, hudba alebo oslnivá tanečná scéna, ktorá je priam typickou črtou Dolanových filmov. Film bol nominovaný na César Awards v kategórii najlepší zahraničný film a na cenu Un Certain Regard na festivale v Cannes.


Laurence Anyways (2012)

ČSFD – 81%

IMDb – 7,7/ 10

Hlavnou postavou je Laurence, ktorého vývin sledujeme v priebehu desiatich rokov, počas ktorých prechádza obrovskou zmenou. Chce začať žiť presne tak, ako sa vždy cítil – ako žena. Táto snímka okamžite očarila svet nie iba svojou obsahovou ale aj formálnou stránkou. Dlhé pomalé zábery, precízne dialógy, atmosferická hudba 90-rokov a pôsobivá vizuálna stránka.

Na IFF Toronto vyhral v kategórii najlepší kanadský celovečerný film a bol taktiež ocenený špeciálnou Palmou, ako najlepšia queer snímka.


Tom na farme (2013)

ČSFD – 67%

IMDb – 7,0/ 10

Tom, ktorého stvárnil Xavier Dolan, prichádza na pohreb svojho priateľa. Zostáva v šoku keď zistí, že jeho rodina o ňom absolútne nič netušila. Brat zosnulého trvá na tom, aby ich vzťah zostal navždy tajomstvom. Tak sa medzi nimi vytvorí ničivý konflikt, ktorý čím ďalej viac graduje a môže v thrillery vytvoriť naozaj zničujúci koniec.

Ide o prvý Dolanov film, ktorého námet a scenár nevytvoril sám. Spolupracoval na ňom totiž s autorom predlohy Michelom Marcom Bouchardom. Možno aj to malo vplyv na to, že ide kritikmi i divákmi o najmenej obľúbený Dolanov film.


Mami! (2014)

ČSFD – 81%

IMDb – 8,1/ 10

Mami! je psychologickou sociálnou drámou matky, ktorá sa snaží sama vychovávať svojho syna s poruchou ADHD a zároveň zvládať starať sa o celú domácnosť. Šťastie sa strieda s náhlymi výbuchmi a náladami, vzniká beznádej. Intímna snímka zachytáva krehký vzťah medzi mamou a synom, ktorí sa snažia spolu žiť, aj keď to nie je vždy jednoduché.

Film si po premiére v Cannes zožal dlhý päť minútový potlesk a bol vybraný ako zástupca kanadského filmu na Oscaroch. Nakrútený je v neobvyklom, no pre Dolana charakteristickom formáte 1:1, ktorý slúžil na zvýraznenie emócií.


Je to len koniec sveta (2016)

ČSFD – 70%

IMDb – 6,9/ 10

Mladý úspešný dramatik sa vracia po rokoch domov, aby svojej rodine zveril svoje tajomstvo. Film zachytáva zložitú rodinnú situáciu, kedy sa minulosť vracia a neustále pripomína a jej členovia sa cez ňu nedokážu preniesť. Atmosféra filmu postupne graduje až do kľúčovej scény plnej dramatických a silných emócií. Či sa však rodina dozvie smutnú správu sa divák dozvie až na konci.

“Na tento film som najviac pyšný. Keď sa naň pozerám, mám pocit, že každá maličkosť v ňom je zladená až do konca.” Mladý režisér považuje tento svoj film za najlepší. Zaujímavosťou je, že herci strávili na natáčaní iba šesť dní. Podobne ako film Tom na farme je vytvorený podľa divadelnej hry. “Je to len koniec sveta” je kritikmi najoceňovanejší Dolanov film. V Cannes získal Veľkú cenu a taktiež Cenu ekumenickej poroty a rovnako hviezdil aj na César Awards, kde získal až šesť nominácií a z toho tri sa mu podarilo premeniť. Jednou z nich bola aj za najlepšiu réžiu.


The Death and Life of John F. Donovan (2018)

V najnovšom filme Xaviera Dolana sa v hlavných úlohách predstavia Natalie Portman a Jacob Tremblay. Ide o režisérov prvý film v anglickom jazyku a zachytáva búrlivý život celebrít, bulvárne médiá v Holywoode a rovnako ako vzťahy medzi matkou a synom, či homosexualitu, čo je pre Dolana charakteristické.

Premiéru mal na medzinárodnom filmovom festivale v Toronte a ku nám by sa mal dostať začiatkom budúceho roka. A že sa je na čo tešiť, svedčí aj táto pôsobivá upútavka.

tasteofcinema.com,csfd.cz, imdb.com
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )