ilustrácia: ANDREW FAZEKAS, upravil: interez.sk

Lukáš Mužla / / News
Nebeský trojuholník zložený z Mesiaca, Marsu a Merkúra. To je to, čo budeme môcť na nočnej oblohe pozorovať koncom marca 2017.

Rok 2017 je v plnom prúde a my vám teraz koncom marca prinášame ďalšiu z veľkých astronomických udalostí, ktoré by ste zmeškať určite nemali. Tentokrát to však nie je žiadne zatmenie mesiaca ani meteorický roj. Nad našimi hlavami sa objaví „nebeský trojuholník“ a 29.marca ho vytvoria Mesiac, Merkúr a Mars.

Mesiac, Merkúr a Mars sa teda koncom mesiaca postarajú o asi najväčšie nebeské divadlo marca. Prečo vlastne? Dostanú sa totiž do polohy zvanej „nebeský trojuholník“. Ide o akýsi perfektný trojuholník, teda útvar, ktorého obvod a obsah sú celkom rovnaké. Keby ste si teda spravili náčrt nočnej oblohy a zakreslili Mesiac, Merkúr a Mars v tomto rozpoložení, musia vám tieto čísla vyjsť rovnako.

Na pozorovanie Nebeského trojuholníka si nemusíte naplánovať žiadne nočné výlety ani prespávačky na kopcoch. Merkúr za horizont zachádza už o 20:59. Nebeský trojuholník je teda možné pozorovať hneď po západe Slnka. Do kariet pozorovateľom bude hrať aj fakt, že Merkúr je v tomto období vo svojej najjasnejšej fáze.

ANDREW FAZEKAS

Je potrebné podotknúť, že kým Mesiac na nočnej oblohe neunikne určite nikomu, nájsť Mars a Merkúr, už také jednoduché nie je. Mars môžete nájsť v súhvezdí Barana, pričom Merkúr sa nachádza v súhvezdí ryby. Pozorovať tieto planéty voľným okom je veľmi obtiažne. Odporúča sa preto použiť ďalekohľad. Nepotrebujete však žiadny špeciálny teleskop, postačí vám aj obyčajná amatérska náhrada.

Pozri: TOP 14: Astronomické udalosti v roku 2017

interez.sk (red.), nationalgeographic.combustle.com
0
Komentovať (0)