National Geographic

Branislav Blaško / / Veda
V roku 1987 sa stala táto fotografia podľa National Geographic fotografiou roka a celkovo patrí medzi sto najlepších fotografií. Jej príbeh je veľmi silný a zachytáva moment, ktorý zmenil svet. 

Na fotografii môžeme vidieť chirurga Dr. Zbigniewa Religa, ktorý stráži životné funkcie srdca pacienta na monitore po vyše 23 hodinovej transplantácii srdca. V pravom dolnom rohu môžete vidieť spiaceho, vyčerpaného asistenta.

Dr. Zbigniew Religa bol priekopníkom transplantácie srdca v Poľsku aj napriek tomu, že takáto operácia bola považovaná za nemožnú. Dr. Religa vykonal prvú úspešnú transplantáciu srdca v krajine. Fotografia vznikla v roku 1987, keď dostal chirurg povolenie na svoj navrhovaný postup transplantácie srdca. Religa nechcel stratiť ani jediný okamih. Operácia bola nesmierne náročná, a už len samotná fotografia o tom skutočne svedčí.

Zbigniew_Religa1
National Geographic

Dr. Religa ponúkol iný pohľad na modernú medicínu. Dokázal, že je možné dosiahnuť aj nemožné. Je to síce ťažké, vyčerpávajúce a trvá to dlho, no môžete transplantovať srdce človeku a spraviť ho opäť zdravým.  Skutočnosť, že jeho pacient Tadeusz Zitkevits prežil, je len svedectvom o úspechu a dokazuje, že keď sa chce, všetko sa dá.

[youtube J6ZKjzjUtY4 720 410]

0
Komentovať (0)