Vrak lode

Foto: Ilustračné (Pxhere)

Nález vraku lode naznačuje, že Otec dejepisu mal pravdu.

Po takmer 2500 rokoch svet zistil, že azda najznámejší historik antického Grécka mal predsa len pravdu. Archeológovia totiž v ruinách zatopeného egyptského mesta Thonis objavili vrak riečnej nílskej lode, ktorú Hérodotos popísal vo svojom diele. Dodnes však neexistoval žiadny dôkaz, že skutočne existovala. 

Hérodotos opísal nílsky baris (názov riečneho plavidla, pozn. red.) presne pred 2469 rokmi. Loď bola postavená z približne 100 cm dlhých brúsených drevených dosiek usporiadaných podobne ako pri tehlovej stavbe. Medzery zvnútra vytesnili papyrusom, z ktorého boli vyrobené aj plachty. Stožiar bol vyrobený z arabskej gumy a v trupe barisu bola diera, ktorou prechádzalo kormidlo. Takto podľa britského The Guardian opísal Hérodotos legendárne riečne nílske plavidlo vo svojom diele Dejiny.

Hérodotos

Hérodotos sa podľa odhadov narodil v roku 484 p.n.l. a za svoj život sa stal prvým a dodnes jedným z najvýznamnejším historikom antického obdobia, za čo si neskôr vyslúžil aj prezývku „Otec dejepisu“. Vo svojom diele Dejiny v celkom deviatich knihách vytvoril najdetailnejší popis vtedy známeho antického sveta. Slovenský preklad jeho najslávnejšieho diela neexistuje, dostupné je však v českom jazyku.

V jednej z deviatich kníh diela Dejiny Hérodotos na 23 riadkoch opisuje aj nílske riečne plavidlo nazývané baris. Celé tisícročia sa však historici nevedeli zhodnúť na tom, či starovekí Egypťania baris skutočne využívali a či vlastne vôbec takáto riečna loď existovala. Až donedávna totiž žiadny archeologický dôkaz neobjavili.

Foto: Socha Hérodotosa pred parlamentom vo Viedni (Pe-Jo [Public domain], via Wikimedia Commons)

Tímu odborníkov z centra oceánskej archeológov Oxfordskej univerzity sa ale takmer 2500 rokov starú záhadu konečne podarilo rozlúsknuť. V ruinách dnes potopeného mesta Thonis objavili dobre zachovaný vrak lode, ktorej podoba dokonale sedí s Hérodotosovým popisom barisu. Egyptskú loď s podobnou konštrukciou archeológovia doteraz ešte nevideli.


Podľa informácií, ktoré prináša britský denník The Guardian sa z vraku lode zachovalo asi 70%. Z archeologického uhľa pohľadu je teda vo vynikajúcom stave a odborníkom poslúži na množstvo výskumov. Podľa odhadov mala loď kedysi až 28 metrov, je postavená z dreva akácie a nechýba ani diera v zadnej časti trupu spolu s kormidlom, ktoré slúžilo na manévrovanie.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy