Foto: S povolením YOMA

Študentom košického gymnázia na Poštovej ulici nie je osud našej planéty ľahostajný.

Na základnej škole sú úplne bežné. Na prvom stupni sú priam pravidlom, na tom druhom zvykom a na strednej škole ich už využívajú iba niektorí. Napriek tomu sú obaly na zošity a učebnice súčasťou vzdelávania už dlhé roky. Vyrobené sú, ako inak, z plastu. Plastový odpad sa stal v posledných rokoch veľmi citlivou spoločenskou témou a rovnako to vnímajú aj študenti košického gymnázia. Založili teda študentskú firmu, ktorá prišla s geniálnou alternatívou. Obaly na zošity a učebnice vyrábajú z ľanu. 

Ľan je najsilnejšie a najodolnejšie prírodné vlákno. Pri pestovaní ľanu sa nevyužívajú žiadne pesticídy ani hnojivá. Rovnako ani pri jeho spracovaní na ľanové vlákna nie sú použité žiadne chemikálie. Obal na zošity vyrobený z ľanových vlákien je pevnejší, odolnejší, udržateľnejší a v poslednom rade krajší ako tie „klasické“, na ktoré sme boli celé roky zvyknutí. Áno, sú drahšie, no okrem školských pomôcok chránia aj našu planétu.

Foto: S povolením YOMA

Celá idea vznikla v hlavách študentov košického gymnázia na Poštovej ulici. S myšlienkou pomôcť planéte a všetkým ďalším generáciám sa rozhodli urobiť zmenu tam, kde im to bolo najbližšie. Priamo v školských laviciach. V rámci projektu JA Slovensko založili študentskú firmu YOMA, prostredníctvom ktorej dnes vyrábajú a predávajú ekologické ľanové obaly svojim rovesníkom. O tom, že sa im darí, svedčí aj fakt, že v internetom obchode sú mnohé typy obalov celkom vypredané.

Foto: S povolením YOMA
JA Slovensko je projekt neziskovej organizácie Junior Achievement. Študentom a učiteľom základných i stredných škôl poskytuje nadštandardné podnikateľské, ekonomické a finančné vzdelávanie, ktoré je v 21. storočí nevyhnutnou súčasťou vzdelania a bežného života. Vo viac ako 100 krajinách sa do programu každoročne zapája vyše 10 miliónov študentov. Hlavnou víziou projektu je dosiahnuť to, aby študenti po jeho absolvovaní vedeli, čo v živote chcú a ako to môžu dosiahnuť.

Proces výroby obalu je vždy individuálny. Treba brať do úvahy, či ide o malý alebo veľký zošit, o akú farbu ľanu ide, ďalej je tu možnosť rôznych farieb nití, žehlenie látky a nakoniec samotné šitie. Pokiaľ ide o šitie, využívame viacero možností. Často nám pomáhajú rodičia, ktorí nás podporujú aj takýmto spôsobom alebo spolupracujeme s rôznymi ďalšími školami v Košiciach. Naše obaly si šijeme samozrejme aj sami.“ priblížila Daniela proces výroby ekologických ľanových obalov.

Foto: S povolením YOMA
Foto: S povolením YOMA

Ľanové obaly na školské pomôcky sú podstatne drahšie ako bežné plastové. Rozmer A5 ponúka YOMA za 2 €, kým väčší formát A4 za 2,50 €. Nakupovať je ale výhodné vo väčších množstvách. Pri kúpe sady piatich obalov už ušetríte rádovo niekoľko eur. A toho, že by ste ich nemali kde použiť, sa obávať nemusíte.

Pri tvorení produktu sme si robili mnoho prieskumov a zistili sme, že jeden žiak na základnej škole využíva v priemere až 20 obalov, ale samozrejme sa dané množstvo môže líšiť u každého jednotlivca. Čo sa stredných škôl týka, frekvencia využívania obalov je menšia a závisí to od ročníka, v ktorom sa žiaci nachádzajú. Napríklad na našom gymnáziu používa obaly na zošity približne tretina žiakov, pričom množstvo obalov na jedného žiaka, je približne rovnaké ako na základnej škole.“ prezradila nám Daniela Gregušová, viceprezidentka študentskej firmy YOMA.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa YOMA (@yoma_gympos),

Študentské firmy zapojené do projektu JA Slovensko musia na konci roka vyhotoviť vyúčtovanie, akcionárom vrátiť peniaze a zaniknúť. Študenti z košického gymnázia na Poštovej ulici by však chceli vo svojej práci naďalej pokračovať.

Pre tento krok sme sa rozhodli preto, lebo si myslíme, že myšlienka, ktorú prezentuje naša firma, je naozaj dôležitá. Už teraz máme zoznam nápadov, čo by sme chceli na naše obaly pridať, alebo aké nové rady priniesť. Uvažovali sme napríklad nad pridaním slovenských vzorov na obaly pomocou tradičnej slovenskej techniky modrotlače. Našou víziou a cieľom do budúcnosti je hlavne dosiahnuť, aby si ľudia uvedomovali dôsledky svojich rozhodnutí.

Uložiť článok

Najnovšie články