Branislav Blaško / / Série
V niektorých častiach Afriky strávia ľudia, no hlavne ženy, až 26 % svojho času nosením vody. Vody potrebnej na pranie, varenie a iné dôležité...

V niektorých častiach Afriky strávia ľudia, no hlavne ženy, až 26 % svojho času nosením vody. Vody potrebnej na pranie, varenie a iné dôležité potreby. Ženy nosia vodu na vzdialenosti kilometre vzdialené v ťažkých hlinených džbánoch na svojich hlavách. Toto nosenie im často spôsobuje deformácie a zranenia. Taktiež ich to stojí nesmierne veľa času a námahy. Toto všetko ale už môže byť minulosťou, inžinieri sa to už 21 rokov pokúšajú zmeniť.

Dvaja africkí inžinieri vyvinuli vynález, ktorý mení túto realitu a  zlepšuje milióny životov. Po prvýkrát bol vynález zavedený v roku 1994. „Hippo Water Roller“ je jednoduché zariadenie pre ľahšie a efektívnejšie prenášanie vody. Skladá sa z nádoby v tvare suda, do ktorej sa zmestí až 90 litrov. Nádoba sa dá jednoducho ťahať pomocou dlhej rukoväte. Roller má ďaleko väčší objem ako hlinené nádoby nosené na hlavách. Vynález počíta aj s filtrami, ktoré robia vodu pitnou.

hipporoller
hipporoller.org

Vzhľadom k tomu, že jednotlivé rodiny si tieto zariadenia nemôžu dovoliť, celý projekt stojí na sponzoroch a dobrých ľuďoch. Momentálne je vynález distribuovaných viac než 300 000 obyvateľom v 20 krajinách sveta s priemerom 7 sudov na domácnosť.

hipporoller1
hipporoller.org

Projekt tu je už 21 rokov, no aby mohol pokračovať a priniesť ľuďom viac vody, potrebuje aj našu podporu. Na stránke Hippo Rollera môžete prispieť ľubovoľnou čiastkou. Taktiež môžete dať ľuďom vedieť o tomto projekte a podeliť sa s nimi o túto zaujímavosť.

0
Komentovať (0)