educateinspirechange.org

Matej Mensatoris / / Svet
Aztécka ríša nie je známa len svojimi pyramídami a ľudskými obeťami. Aztékovia boli aj vynikajúci poľnohospodári, ktorí vytvorili unikátny systém pestovania.

Keď Hernando Cortés v roku 1519 prišiel do ríše Aztékov, objavil tam mnohé poklady. Medzi zlatom a cennosťami nového sveta našli španielski dobyvatelia aj niečo, čo v tej dobe ešte nikto zo starého kontinentu nevidel. Aztétkovia boli známi svojim pokročilým poľnohospodárstvom. Jednou zo špecialít ich pestovania boli aj plávujúce záhrady tzv. Chinampas. 

Aztékovia dômyselne stavali plávujúce záhrady uprostred jazera Texcoco, aby mali dostatok obživy pre nakŕmenie svojej obrovskej populácie. Vytvorili sieť kanálov, na ktoré umiestnili umelé ostrovčeky s ornou pôdou. Plodiny tak mali zabezpečený prísun živín a vody. Skutočne dômyselné.

 anthropogen.com
anthropogen.com

Umelé ostrovčeky boli zvyčajne štvorcového alebo obdĺžnikového tvaru. Aztécki poľnohospodári vyrobili plte, ktoré priviazali k vŕbam okolo jazera, aby mali stabilitu. Na plte navrstvili úrodnú zeminu, niekedy až meter vysokú, a tam potom sadili najrôznejšie plodiny. Kukurica, fazuľa, ale aj paradajky, či paprika boli najbežnejšie pestované plodiny, no nevyhýbali sa napríklad aj kvetom. Ostrovy umiestňovali tak, aby sa medzi nimi dokázalo plaviť na kanoe, a tak ich mohli obhospodarovať.

Vďaka tomu, že ostrovy plávali na hladine jazera, plodiny nemali problém so zásobou tejto životodarnej vody. Okrem vody však rastliny potrebovali aj prísun živín. To Aztékovia riešili tak, že zbierali svoje exkrementy, ktoré používali ako hnojivo. Zabili tak dve muchy jednou ranou. Mesto sa zbavilo odpadu a zároveň tak dodávali potrebné živiny svojim plodinám.

educateinspirechange.org
educateinspirechange.org

Najviac fascinujúca na celom tomto systéme bola práve organizácia ľudí, plánovanie a vynaliezavosť. Aj tento pokročilý systém poľnohospodárstva svedčil o rozvinutosti tejto civilizácie. No španielskych dobyvateľov nezaujímala aztécka kukurica, ale zlato tejto ríše. Hernando Cortés preto nariadil Chinampas zničiť, a tie už, žiaľ, neboli obnovené.

Pozri aj: 10 neuveriteľných faktov o Mayoch, ktoré vás presvedčia, že o nich viete len veľmi málo

interez.sk (mmm), educateinspirechange.org, fourstringfarm.com


Komentovať (0)