V poslednej dobe často ospevovaná východniarska kapela Frequency. Veď slovenské rádiá sa o nich zaujímajú tak isto ako aj poslucháči, keďže ich skladba Red´O´Metry je...

V poslednej dobe často ospevovaná východniarska kapela Frequency. Veď slovenské rádiá sa o nich zaujímajú tak isto ako aj poslucháči, keďže ich skladba Red´O´Metry je piata najhranejšia v slovenských rádiách, hneď po Táslerovi, Ďuricovi, Smatanovej a Burianovi. Celkom slušné. K tomu ešte aj klip k tejto skladbe im vyšiel. V ich muzike je cítiť niečo, čo tu na Slovensku často chýba. Potvrdením ich kvality je aj to, že ich vydá jedno z tých “menších” vydavateľstiev, ktorým je Warner Music.
Na otázky nám odpovedal Filip (bicie Frequency).

frequency

Na úvod malé predstavenie, ako ste vznikli?

Tak za tým, ako sme vznikli, je taký veľmi  dlhý príbeh ktorý trval dokopy 9 rokov, pretože Majo, Domino a Ja sme boli spolužiaci od prvého ročníka na základnej škole (až po 8. Ročník na 8 ročnom gymnáziu) a v druhom ročníku sme sa všetci nejakým spôsobom dostali na základnú umeleckú školu, konkrétne klavír. Po roku prípravky a 7 rokoch klavírovania sa sme to úspešne ukončilia zrazu bolo veľa voľného času. Mali sme doma aj iné nástroje, tak sme sa s chlapcami u mňa stretli a začali hrať. Keď sme po krátkom čase zistili, že tomu niečo chýba vtedy  nám kamarát odporúčil basáka Mareka a takto v podstate fungujeme od roku 2010.

Prednedávnom vám vyšiel zaujímavý klip, na slovenské pomery celkom nevídaný. Ako vznikal? Kto dostal nápad na práve takúto formu klipu?

Celý proces vzniku nášho videoklipu bol trošku dlhší, a myslím si, že toto video odpovie na všetky a ešte mnoho viac otázok (smiech).

[youtube vvSyGj7bbvY 720 410]

Popri hraní v kapele spievate aj v inej hudobnej formácií, v zmiešanom zbore Pavla Petra Gojdiča. Čo Vás priviedlo k tomuto zboru?

Jednoducho povedané Dominova mamka (smiech). Ona je dirigentka v tomto zbore a boli sme vhodné obete, ako mladá posila, tak spievame a robíme to radi, pretože je to naozaj veľká inšpirácia pri tvorení a je to niečo úplne iné, než na čo sme zvyknutí na stage-i. Iné skladby, harmónie, atmosféra, ktoré v nás zanechávajú veľa do ďalšej tvorby.


Kto z vás robí hudbu či texty? Zavriete sa do skúšobne a robíte to spolu?

Hudbu robíme vždy spolu, no nápad prinesie väčšinou Majo, ktorý je zároveň aj textárom. Ale samozrejme každá skladba je jedinečná, vznikala úplne ináč a hlavne, netvoríme podľa žiadnej šablóny.

Z čoho naberáte inšpiráciu? Hudobnú či textovú? 

Najväčšou inšpiráciou sú pre nás kapely ktoré počúvame ale rovnako to môžu byť aj situácie zo života, čí už nejaká hádka alebo sedenie na streche domu uprostred noci.

Aký bol váš najlepší koncert a prečo?frequency2

Myslím si, že zatiaľ by sme ako najlepší koncert mohli označiť ten na Grape festivale, kde sme zahrali na Red Bull Tour Buse, čo bol naozaj skvelý zážitok. Ľudia boli skvelí, tak isto atmosféra a hneď po nás oproti na stegei hrali naši obľúbení Bombay Bicycle Club, ktorých sme si taktiež vychutnali.

Prečo ste začali robiť hudbu a prečo ju stále robíte? Čo by ste chceli dosiahnuť?  Máte plány do budúcnosti, či sa len tak nechávate unášať vetrom?

Hudba je pre nás taký únik od sveta a všetkého bežného a okrem toho, nás to samozrejme baví. Všetko čo robíme, robíme tak, aby sme s tým boli spokojní a aby nás to tešilo. Keď sme začali nemali sme žiadny cieľ. Teraz je to tak, že cieľom je robiť hudbu, teda to, čo nás baví na 100 percent a pracovať na sebe. Najbližším plánom do veľmi blízkej buúcnosti je album. Už koncom septembra sa zatvárame do štúdia a ideme nahrávať náš prvý album a čo je pre nás výnimočné je, že nám ho vydá vydavateľstvo Warner Music z čoho sme veľmi šťastní.
Chceme proste stále robiť hudbu, tvoriť, koncertovať, vydať kvalitný album a robiť to tak, aby sme z toho mali stále radosť nie robiť to z rutiny.

Aké posolstvo sa snažíte svojou hudbou zdeliť ľuďom?

V podstate nemáme žiadny konkrétny odkaz, našim odkazom je, aby ľudia chodili na koncerty a aby kultúrne viac žili, pretože dnes je doba, kedy každý príliš spohodlnel, všetko má na internete, na sociálnej sieti a vo svojom počítači. Preto všetkých vyzývame: Chodte na koncerty! J

 

0
Uložiť článok
Komentovať