Foto: Pexels, Unsplash (Pau Casals)

Verejná doprava zdarma sa v Tallinne osvedčila. Estónsko ju tak chce rozšíriť do celej krajiny.

Estónsko, najsevernejšia krajina Pobaltia, je poriadne zaujímavým kúskom Európy. Okrem toho, že ide o k internetu “najpripojenejšiu” krajinu sveta a národným športom je hojdanie, sa krajina pravdepodobne stane prvou na svete, kde budú ľudia cestovať verejnou dopravou celkom zadarmo. Neodolateľnú výhodu chce totiž Estónsko z Tallinnu rozšíriť do celej krajiny. 

V hlavnom meste Estónska v Tallinne, ľudia cestujú verejnou dopravou celkom zadarmo už päť rokov. Nápad si zvolili sami ľudia v referende s úspešnosťou 75%. Všetci obyvatelia mesta si za 2 € mohli vybaviť tzv. zelenú kartu a verejnú dopravu v meste tak mali celkom zdarma. Autobusy, trolejbusy, električky i vlaky, to všetko je v Talline pre domácich celkom zadarmo.

Foto: Wikimedia

Ak si myslíte, že pre samosprávu hlavného mesta je niečo podobné likvidačné, potom ste na omyle. Tallinn hlási každý rok profit 20 miliónov eur. V meste sa totiž rozprúdil nový život. Navýšil sa počet oficiálne prihlásených obyvateľov, čím do mestskej kasy začalo prúdiť viac daní. Všetci sú tak spokojní. Ľudia majú dopravu zdarma, v odrazu o čosi rušnejšom meste sa začalo dariť aj malým podnikateľom, automobilová doprava bola niekoľkonásobne odľahčená a navyše si obyvatelia chránia aj ovzdušie. Revolučný návrh chce Estónsko najnovšie rozšíriť po celej krajine.

Foto: Pixabay (ilustračné)

Keďže experiment s dopravou zdarma v hlavnom meste vyšiel na výbornú, Estónsko sa rozhodlo projekt ešte nafúknuť. Autobusovú dopravu celkom zadarmo chce najnovšie poskytnúť obyvateľom celej krajiny a nielen tým z hlavného mesta. Do projektu má byť začlenených všetkých 15 estónskych krajov. Tie sa však môžu rozhodnúť, že dopravu zadarmo svojím obyvateľom neposkytnú. V tom prípade však prídu o financie, ktoré vláda na tento účel jednotlivým krajom poskytuje. Nariadenie má byť v krajine platné od 1. júla. Ak sa teda do projektu zapoja všetky administratívne kraje, Estónsko sa stane vôbec prvou krajinou sveta, kde je verejná autobusová doprava pre jej obyvateľov celkom zadarmo.

Pozri aj: Európska krajina Macedónsko možno zmení oficiálny názov. Nikto však nevie, čo nové pomenovanie vlastne znamená

europeansting.com
0
Uložiť článok
Komentovať