Foto: Ilustračné (Pixabay)

Francúzska dedinka Plougastel-Daoulas rieši zaujímavú záhadu.

Ak sa vyznáte v histórii, francúzskom jazyku, alebo sa len zaujímate o kuriózne nálezy z dávnych dejín, potom vás správa z francúzskej dedinky rozhodne poteší. Keďže odborníci nedokázali rozlúštiť tajomný nápis vytesaný do kamennej dosky, žiadajú o pomoc prakticky celý svet. Ktokoľvek im pomôže, získa odmenu vo výške 2000 eur. 

Kamennú dosku objavili vo francúzskej dedinke Plougastel-Daoulas na severozápade krajiny neďaleko mesta Brest ešte pred 5 rokmi. Dodnes sa však nepodarilo rozlúštiť, čo je na nej vlastne napísané. Kamenná doska obsahuje asi 20 riadkový text, ktorý obsahuje ako francúzske tak aj škandinávske znaky. Podľa odborníkov je nápis starý asi 230 rokov a na doske sa okrem písmen nachádza aj nákres lode.

Niektorí si myslia, že je text napísaný v bretónčine, ktorá sa bežne používala na prelome 1. a 2. tisícročia. Viditeľné je však aj škandinávske Ø a bežné francúzske znaky. Príbeh, ktorý doska ukrýva, však dodnes nebol dodnes nikto schopný rozlúštiť. Starosta obce sa preto po niekoľkých historikoch a archeológoch rozhodol usporiadať verejnú súťaž, kde môže ten kto nápis rozlúšti, získať až 2000 eur.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa NU.nl (@nu.nl),

Súťaž sa oficiálne nazýva Champollionova záhada z Plougastel-Daoulas. Pomenovaná bola teda po obci a známom francúzskom archeológovi, ktorému sa s použitím Rossetskej dosky podarilo rozlúštiť staroegyptské hieroglyfické písmo. Súťaž prebieha do novembra 2019 a doposiaľ sa jej zúčastnili už tisícky ľudí. Na doske sú jednoznačne rozpoznateľné tieto znaky: ROC AR B… DRE AR GRIO SE EVELOH AR VIRIONES BAOAVEL… R I OBBIIE: BRISBVILAR… FROIK…AL.

Pre akékoľvek otázky spojené s riešením nápisu na kamennej doske, zaslanie vášho riešenia či žiadosti o detailnejšie fotografie, môžete využiť nasledovnú emailovú adresu: [email protected].

FoxNews, France24letelegramme.fr
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )
Príbehy