Michal Blaško / / Objektívom
Po troch rokoch sa do bratislavského Babylonu vrátila nemecko-nigérijská speváčka s obrovským hlasom, Nneka. 15. apríla ukázala publiku v Babylone svoje najsilnejšie hudobné a spevácke stránky soulu,...

Po troch rokoch sa do bratislavského Babylonu vrátila nemecko-nigérijská speváčka s obrovským hlasom, Nneka. 15. apríla ukázala publiku v Babylone svoje najsilnejšie hudobné a spevácke stránky soulu, hip-hopu či reggae a predstavila aj svoj nový album My Fairy Tales, ktorý jej vyšiel v marci tohto roku.

Temperamentný večer odštartovala slovenská latino-swingová Malalata, počas ktorej ľudia do Babylonu ešte len prichádzali, zoznamovali sa s prostredím, popíjali a miernym pohupovaním na mieste čakali na vystúpenie Afričanky. Malalata navodila príjemnú balkánsku atmosféru, po ktorej však prišla na pódium pravá africká nátura.

nneka (15)Nneka už od prvej skladby ukazovala svoju osobnosť, ktorú využíva nielen pri hudbe, ale aj pri boji za práva žien v Nigérii. Jej vystupovanie bolo drzé, mierne arogantné, ale len v tom dobrom slova zmysle, no napriek všetkému vyžarovala pokoru a úctu, a skromným poďakovaním po každej pesničke dávala tomuto koncertu špecifickú iskru a nádych, ktorými sa môže pochváliť naozaj len pár umelcov. S publikom dokázala komunikovať aj so zatvorenými očami a každý mohol vidieť, ako úprimne prežíva každý jeden tón, pohyb a slovo.

Svoje spevácke a hudobné umenie sa nehanbila predstaviť ani na Slovensku. Nie často sa stáva, že živý koncert je rovnaký, alebo dokonca oveľa lepší ako nahrávka na CD. Pri Nneke to platilo na viac ako sto percent. Nemala problém sa hrať s nízkym hlasom, z ktorého náhle skočila do závratných výšok s plne otvoreným hrdlom. Myslím si, že som nebol sám, ktorý mal skoro celý čas na tele husiu kožu.

Nneka predstavila rôzne polohy svojej speváckej a hudobnej osobnosti. Celé vystúpenie, ktoré dokopy trvalo hodinu a pol, sa prirodzene prelínalo z veselých do intímnych polôh, z nahnevaných hip-hopových do spevavých soulových. Ukázala hádam všetko, čo sa od nej očakávalo. Po odchode z pódia si ju všetci vytlieskali naspäť a musela (a nevyzerala, že by ju to otravovalo) pridať ešte tri skladby. V jednej sa predstavil aj jej Nigérijský spevácky kamarát, ktorý ju v jej vystúpení podporoval nielen spevom, ale aj tancom. Niet pochýb o tom, že všetci do jedného z koncertu odchádzali naplnení pozitívnou energiou, ktorú rozdávala Nneka svojim hypnotizujúcim prejavom.

Viac už v našej galérii.Komentovať (0)