Pavol Novák – Na streche

Matej Mensatoris / / Série
Piaty ročník fotografickej súťaže Choď a foť pozná svojich víťazov.

Súťaž pre amatérskych i profesionálnych fotografov pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. Autori na fotografiách zachytili krásy a zaujímavosti Prešovského kraja. Víťazné a finálové fotografie uvidí verejnosť aj na putovnej výstave.

KOCR Severovýchod Slovenska po piaty raz pripravila fotografickú súťaž Choď a foť, ktorej hlavným cieľom je propagovať zaujímavosti Prešovského kraja prostredníctvom fotografií a putovnej výstavy. Do tohtoročnej súťaže bolo prihlásených 395 fotografií v štyroch kategóriách: 1. Black & white, 2. Kultúra, tradície a história, 3. Príroda a 4. Šport, športové aktivity.

„Tešíme sa z každej zaslanej fotografie, každá jedna je ukážkou toho, ako ľudia rozlične vnímajú turistické zážitky a zaujímavosti Prešovského kraja. Opäť bolo náročné vybrať víťazov, pretože každá fotografia niesla v sebe zaujímavý odkaz,“ predstavil súťažné zábery Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

O víťazoch rozhodla odborná porota. Predsedal jej známy fotograf Ján Štovka, ktorý má na konte viacero celosvetových ocenení za svoju tvorbu. Víťazné a finálové fotografie sú pestrou zmesou z rôznych oblastí kraja. Nechýbajú Vysoké Tatry, Pieniny, drevené kostoly, ale aj momentky zo Spiša či umelecký pohľad na zimu v okolí Stropkova. „Víťazné fotografie musia v človeku vyvolať emóciu a zanechať pocit, dojem. Mnohé motívy sa rokmi opakujú, preto je príjemné vidieť, ak k téme fotograf pristúpi s iným pohľadom, a to sa víťazom určite podarilo,“ uviedol Štovka.

Zaujímavosťou je, že v tohtoročnej súťaži výrazne dominovali fotografie so zimnou tematikou, čo sa odzrkadlilo aj na víťazných priečkach. Absolútnym víťazom sa stal Peter Olekšák s fotografiou Konfrontácia, ktorá zachytáva zimu v pohorí Branisko. „Pre víťaznú fotografiu je charakteristický premyslený minimalizmus s vysokou mierou emócie. Výborná kompozícia vťahuje diváka do priestoru krajiny, ktorá je na fotografii zachytená. Dynamika celého záberu je podporená vetrom na snehovo bielom poli, ktorú umocňuje konfrontácia človeka a prírody – v tomto prípade slnka. Oceňujem celkovú farebnosť a autorovi zo srdca gratulujem,“ uviedol Ján Štovka, predseda poroty Choď a foť 2017.

Okrem víťazov v jednotlivých kategóriách boli vybrané aj finálové fotografie. Spolu ide o 41 záberov, ktoré budú súčasťou putovnej výstavy Choď a foť 2017. Prvým cieľom výstavy bude už tradične Divadlo Jonáša Záborského v Prešove, kde sa 14. decembra o 17.00 hod. uskutoční slávnostná vernisáž za účasti autorov fotografií. Od nového roka sa výstava bude postupne presúvať do rôznych miest. Predošlé výstavy prezentovali Prešovský kraj aj v Bruseli a na Slovenských dňoch v českom Kroměříži.

Najkrajšiu fotografiu môže vybrať aj verejnosť v internetovom hlasovaní do 27. novembra 2017 na stránke Severovýchod Slovenska na Facebooku.

GRAND PRIX:

Peter Olekšák – Konfrontácia (pohorie Branisko)

Peter Olekšák – Konfrontácia

Príroda:

 

1. Marián Kuric – Keď mesiac zapadá

Marián Kuric – Keď mesiac zapadá

2. Peter Dobrovský – Za stodolou je krásne (Uloža, okr. Levoča)

Peter Dobrovský – Za stodolou je krásne

3. Pavol Novák – Na streche (Lomnický štít)

Pavol Novák – Na streche

Kultúra, tradície a história:

1. Matúš Maťufka – Tradičná svadba (fiktívna svadba starej dievky, Osturňa)

Matúš Maťufka – Tradičná svadba

2. Magdaléna Koleničová – Staré matere  (XIV. ročník slávností obce Jarabina)

Magdaléna Koleničová – Staré matere

3. Peter Olekšák – Keď kúzli hmla (okolie Spišského hradu)

Peter Olekšák – Keď kúzli hmla

Black and white:

1. Magdaléna Koleničová – Biely horizont (Bokša – Stropkov)

Magdaléna Koleničová – Biely horizont

2. Peter Olekšák – Hradisko (Hradisko, okr. Kežmarok)

Peter Olekšák – Hradisko

3. Jaroslav Pitoňák – 3ta3 (pri obci Vrbov, okr. Kežmarok)

Jaroslav Pitoňák – 3ta3

Šport:

1. Michal Kravec – Downhill

Michal Kravec – Downhill

2. Andrej Belovežík – Spartan race Vechec

Andrej Belovežík – Spartan race Vechec

3. Gabriel Grund – HOCKEY-5

Gabriel Grund – HOCKEY-5

Cena J. Štovku:

Magdaléna Koleničová – 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu

Magdaléna Koleničová – 20 mierových kilometrov okolo Spišského hradu

Pozri aj: Bola by svetovou jednotkou. Takto by to vyzeralo, keby bola Európska únia jedným štátom

TS
0
Komentovať (0)