Foto: facebook.com (Tomasz Ogiński/Na 7. schode - ochutnávková pivnica)

Niekdajšie časy bývalého režimu sú stále v očiach niektorých pamätníkov zlatým obdobím.

Reč je samozrejme o starších ľuďoch a vo väčšine prípadov o ľuďoch, ktorých sa pravá tvár socializmu nedotkla. I keď bol tento politický systém od počiatku prezentovaný, ako dokonalý, opak bol pravdou. A vedel to (takmer) každý, no nikto to nesmel povedať nahlas. Kto by sa predsa chcel dobrovoľne stať nepriateľom štátu? Zrejme nikto. A to najmä kvôli faktu, že ak mal aj jedinec dosť odvahy, nechcel do problémov zatiahnuť svojich blízkych či kohokoľvek, kto s ním bol spriaznený.

Práve negatívnu a odvrátenú stranu socializmu dokumentoval vo svojej práci fotograf slovenský fotograf Anton Podstraský. Rodák z Považskej Bystrice absolvoval vysokú školu v Bratislave, po ktorej sa mu podarilo uplatniť v obore fotografie. A dôkazom toho, že to nebola len tak hocijaká práca je, že Podstraský pracoval pre filmové štúdio Slovenského filmu v Bratislave.Počas štrnástich rokov svojej kariéry zdokumentoval zákulisie niekoľkých významných filmov, ktoré sa tu nakrúcali. Okrem práce vo filmovom štúdiu, však Podstraský pôsobil neskôr najmä ako fotograf na voľnej nohe. V 70. rokoch bol odsúdený na štyri mesiace väzenia za hanobenie republiky a jej socialistického zriadenia. Negatívny dopad socializmu na našu krajinu tak neobišiel, ani jeho.A práve počas tohto obdobia mu veľa pozornosti nikto nevenoval. Zlom nastal až po revolúcii, keď odhalil svoju fotosériu, v ktorej mapoval neduhy týchto časov. A podarilo sa mu to viac než trefne, so štipkou humoru, no zároveň s nevídanou mierou úprimnosti.
Pozri aj: Svojimi zábermi baví celý internet. Otecko vytvára okúzľujúce fotografie svojich dcér, na ktoré sa nedokážete prestať pozerať

casopis-foto.cz
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )