Foto: Larry Anthony Pannell

Pozorovať smrť je ten najsmutnejší zážitok, aký život na našej planéte prináša. A pritom sa vôbec nemusí o jednať človeka.

Smrť je v kolobehu prírody rovnako prirodzená ako zrod života. Napriek tomu je pohľad na smrť sprevádzaný o čosi intenzívnejšími pocitmi. Pozorovať smrť je ten najsmutnejší zážitok, aký život na našej planéte prináša. A pritom sa vôbec nemusí o jednať človeka, ale o akéhokoľvek živého tvora na Zemi. Dôkazom je napríklad skon afrického leva menom Skybed Scar, ktorého posledné momenty zachytil na svojich fotografiách Larry Anthony Pannell.

Samec leva afrického s menom Skybed Scar prežil svoj život v Južnej Afrike. Konkrétne v Krugerovom národnom parku, najstaršom národnom parku na celom kontinente. Krugerov národný park je najnavštevovanejším a najznámejším parkom Južnej Afriky a zachováva podstatu skutočnej africkej savany. Na ploche veľkej asi ako Írsko tu žijú státisíce pôvodných obyvateľov Afriky. Antilopy, zebry, pakone, slony ale i leopardy, gepardy a samozrejme levy.

Foto: Wikimedia

Populácia levov v Krugerovom národnom parku dosahuje asi 1500 jedincov. Aktuálne, teda o jedného menej. Starý samec Skybed Scar totiž zúbožený celkom sám svet opustil. Jeho posledné chvíle, síce prirodzené, no i tak silné, stretnutie so smrťou sa podarilo na objektív zachytiť fotografovi menom Larry Anthony Pannell. Podľa jeho slov, boli pocity, ktoré pri pozorovaní leva zažíval, podobné tým, ktoré si pamätá zo smrti vlastnej starej mamy.



Kráľa savany našiel Larry ležať v tráve vyčerpaného, zúboženého, neschopného pohybu, čakajúc na smrť v tieni stromu. Larry ho potichu pozoroval z malej vzdialenosti asi hodinu, kým Skybed Scar definitívne svet opustil. „Chcel som len, aby vedel, že neumiera sám“ povedal Larry o tomto silnom zážitku.

Pozri aj: Smutná fotka ľadového medveďa šokovala svet. Ukázala, ako klimatické zmeny priamo ovplyvňujú našu Zem

ladbible.com
Uložiť článok

Najnovšie články