stopfryingyourbrain.com

Zamestnávatelia a náboroví pracovníci sa čoraz viac ako na životopisy pri posudzovaní uchádzačov o zamestnanie obracajú na sociálne siete. Kým v životopise, či na pohovore môžeme zatajovať niektoré skutočnosti, na sociálnych sieťach si zvyčajne už pozor nedávame.

Zamestnávatelia sa čoraz viac pri posudzovaní uchádzačov o zamestnanie obracajú na sociálne siete. Robia to preto, aby zistili, aké majú ich potenciálni budúci zamestnanci záujmy, a aby odhalili niečo viac o ich osobnosti a názoroch. Zo životopisov sa totiž nedozvedia nič o ich osobe a ich záujmoch. A kým fotografie, na ktorých sa zabávate s kamarátmi s pohárikom v ruke vám problém neurobia, extrémistické prejavy, či sklony k užívaniu drog môžu predstavovať zásadný problém.

Americká spoločnosť Fama začiatkom tohto roka vytvorila prípadovú štúdiu na 15 tisícoch uchádzačov o zamestnanie. Zisťovali, ako správanie uchádzačov na sociálnych sieťach ovplyvnilo ich šancu prijatia do zamestnania. A kým fotky z osláv a párty, na ktorých sa pije alkohol by vám problémy urobiť nemali, tomuto by ste sa radšej mali vyhnúť.

Rasizmus a zakázané látky

thesun.co.uk
thesun.co.uk

Rozhodne by ste sa mali vyhnúť rasistickým komentárom a extrémistickým názorom. Nikto vo svojej firme nechce extrémistu, a to najmä ak sa uchádzate o miesto vo väčšej spoločnosti. Rovnako ako rasizmus zamestnávatelia netolerujú ani drogy. Ak náboroví pracovníci nájdu napríklad váš komentár, v ktorom obhajujete užívanie drog, alebo sa k užívaniu dokonca priznávate, vaše šance na zamestnanie sa začnú blížiť nule. Nikto predsa nechce zamestnať niekoho, u koho je tendencia, že bude fetovať, alebo dokonca bude v práci pod vplyvom nelegálnych látok. Aj keď sme uvádzali, že fotka z oslavy s pohárikom v ruke zvyčajne problém nepredstavuje, ak zverejňujete fotky ako sa každý víkend odviažete v alkoholovom opojení, pôsobí to podobne negatívne ako užívanie drog.

Nadávanie na zamestnávateľa, lajky a čas na sieti

hrdailyadvisor.blr.com
hrdailyadvisor.blr.com

Ak ste náhodou o predchádzajúce zamestnanie prišli tak, že vám bolo ukrivdené, nezdieľajte svoj hnev na sociálnych sieťach. Ak totiž budúci zamestnávateľ nájde vo vašom profile ako ohovárate toho predchádzajúceho, môže to v ňom vyvolať pocit, že rovnako sa môžete správať aj k nemu. A nikto predsa nechce aby ste jeho firmu verejne ohovárali.

Pozor tiež na lajky. Ak lajkujete rasistické články, alebo články, ktoré súvisia s drogami, je jasné, že k týmto veciam máte blízko. Takisto sa neodporúča lajkovať rôzne konšpiračné názory, či informácie, ktoré majú labilný základ.

Nie je dobrá ani príliš veľká aktivita na sociálnych sieťach. Ak si aktualizujete svoj status každú hodinu, za deň dáte desiatky lajkov a napíšte niekoľko komentárov, zamestnávateľ hneď vidí, že na sociálnych sieťach trávite veľa času. To mu ale naznačuje, že váš pracovný výkon potom nebude veľký, keď ste neustále online.

Čo je vhodné?

cdnimg.in
cdnimg.in

Všetko, čo vás ukazuje v dobrom svetle by vám malo len pomôcť. Ak vykonávate dobrovoľnícku činnosť, zaujímate sa o život vo vašom okolí, alebo vám nie je ľahostajný osud iných ľudí, ale napríklad aj zvierat, dajte to o sebe vedieť. Samozrejme je dobré, keď takáto vaša prezentácia nevyznieva ako chvastanie sa. Zamestnávateľa tiež poteší, keď uvidí, že sa zaujímate o súčasné dianie a máte kreatívne a rozumné pripomienky k daným témam. Používanie spisovného jazyka a vyvarovanie sa vulgarizmov je samozrejmosť, s ktorou musíte počítať.

interez.sk (mmm), inc.com
Uložiť článok

Najnovšie články