Rada Fondu na podporu umenia (FPU) v stredu schválila zmenu štatútu. Členovia rady rovnako zvolili nového predsedu, ktorým bude súčasný podpredseda Matúš Oľha. Pre TASR to potvrdila tajomníčka rady fondu Eva Turanská.
„Schválená podoba štatútu vychádza z pozmenenej úpravy, pri ktorej došlo k zhode na predchádzajúcom, februárovom zasadnutí rady (19. 2.) Boli v nej zohľadnené pripomienky a zároveň vynechané pôvodne navrhované najradikálnejšie zmeny,“ priblížila Turanská.
Členovia rady si na stredajšom rokovaní zároveň schválili nového predsedu. Po 28. marci, keď končí mandát súčasnému šéfovi rady Dušanovi Buranovi, bude na čele rady súčasný podpredseda Matúš Oľha. „Hlasovalo zaň osem členov rady,“ dodala Turanská.
Oľha je jedným z novších členov rady, navrhnutých ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou (nominantka SNS). Súčasný predseda Rady FPU Dušan Buran avizoval, že už nebude opätovne kandidovať na post, pretože nie je stotožnený s rozhodnutiami rady.
Snahu zmeniť štatút FPU v predchádzajúcich týždňoch kritizovala kultúrna obec i samosprávy, ktoré sa obávali, že zmeny môžu výrazne poškodiť samotnú podpornú činnosť a spôsobiť devastačný efekt napríklad na regionálnu kultúru. Navrhovatelia zmien z radov členov rady, nominovaných Šimkovičovou, argumentujú potrebu zmien tým, že doterajšie nastavenia i procesy pri prideľovaní dotácií neférovo uprednostňovali niektoré skupiny umelcov a tvorcov pred inými, rovnako sa vynárali pochybnosti o opodstatnenosti dotácií v prípade nie zanedbateľného množstva projektov.
Miška a Denis zo Sexuálnej výchovy: Klitoris je oveľa väčší, ako si ľudia myslia. Toto urobte po každom pohlavnom styku
Problém za tunelom Višňové: Vodiči neodbočia, nová cesta je zbytočná. Analytik Bazovský vysvetlil, prečo
Bola vysušená 5 rokov doma v garáži a jej rodina si to nevšimla: Záhada úmrtia mladej ženy vám nedá spávať
Už malý detail vie ušetriť desiatky eur, takto si nastavte radiátory. Odborníci upozorňujú, čo je doma najväčší problém
Patrí medzi najlacnejšie lyžiarske strediská v Európe: Najete sa tu už od 5,5 eura, cena skipasu vás prekvapí
S analytikom Potočárom sme sa rozprávali o energopomoci. Boli sme na magických trhoch, očarili nás ponukou aj cenami
Doktorka Jana Boboková o zomieraní: Život nie je nutné za každú cenu umelo predlžovať. Musíme akceptovať, že bude koniec
Našli ho mŕtveho v hotelovej vani, stal sa tak členom „Klubu27“: Smrť Jima Morrisona je dodnes veľkou záhadou
Ženy mučil a hral s nimi najzvrátenejšiu hru, akú si viete predstaviť. Z vraha sa dvíhal žalúdok aj skúseným policajtom
Exdetektív Vachálek: Ak by bol Černák na slobode, niekto by si ho našiel. Koncom búrlivej mafiánskej éry je vražda Kuciaka








Nahlásiť chybu v článku