Foto: K2 studio

Dokumenty oceňovaného filmára Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom a Suri majú za sebou úspešný týždeň.

Sloboda pod nákladom získala Cenu za dokument na Medzinárodnom festivale horských filmov v Poprade a Čestné uznanie poroty v Macedónsku. Snímke Suri patrí cena z pražského Life Science Film Festivalu.

Na 24. ročníku Medzinárodného festivalu horských filmov v Poprade súťažilo o ceny 51 filmov z celého sveta. Trojčlenná porota udelila cenu za dokument Sloboda pod nákladom. Príbeh o najstaršej generácii nosičov vo Vysokých Tatrách zaujal aj v Macedónsku, na festivale, ktorý prináša divákom inšpirujúce dobrodružstvá a príbehy šiesty rok.

[youtube C718r-Yp0e0 720 410]

Porota festivalu horských filmov „Eho“ v Skopje v silnej medzinárodnej konkurencii filmov udelila najnovšiemu dokumentu Barabáša jednu z troch cien – Čestné uznanie poroty. Svoje rozhodnutie zdôvodnila päťčlenná porota slovami: „Príbeh o nosičoch, ktorí vynášajú zásoby pre horské chaty vo Vysokých Tatrách je príbehom o vášni vyrozprávaným s vášňou. Nevšedný spôsob ako prežívať slobodu. Slobodu liezť v horách, slobodu niesť 150-kilový náklad. Ako jeden z nosičov hovorí – ako učiteľ som oddychoval fyzicky, v horách relaxuje moja myseľ. Je to mimoriadne dôležitý a podmanivý film.“

Film Sloboda pod nákladom tak získal svoje zatiaľ piate ocenenie. Dokument uvidia diváci aj na prestížnych festivaloch horských filmov v kanadskom Banffe, francúzskom Autrans, španielskom Torello i Bilbao.

Na 6. Medzinárodnom festivale dokumentárnych filmov s témou prírodných a poľnohospodárskych vied a udržateľného rozvoja s názvom Life Science Film Festival v Prahe získal ďalší film Pavla Barabáša Suri Cenu dekana Fakulty tropického poľnohospodárstva. Porota ocenila „autorovu hlbokú sondu do jednej z posledných kultúr, ktorá ešte dnes žije spôsobom, ktorý bol kedysi vlastný celej ľudskej spoločnosti“.

[youtube o4DlmzpDr18 720 410]

TASR
0
Uložiť článok
Komentovať