Michal Blaško / / Kultúra
  Druhý ročník festivalu Hviezdne noci sa uskutoční 18. až 21. augusta 2016 v meste Bytča. Cieľom je podobne ako vlani priniesť netradičné kultúrne podujatie...

 

Druhý ročník festivalu Hviezdne noci sa uskutoční 18. až 21. augusta 2016 v meste Bytča. Cieľom je podobne ako vlani priniesť netradičné kultúrne podujatie pre divákov z mesta a regiónu ale aj pre cezpoľných návštevníkov, ktorí si môžu okrem samotného programu vychutnať aj architektonické pamiatky mesta (renesančný Bytčiansky zámok, či neorománsku Bytčiansku synagógu) v ktorých sa bude festival odohrávať. Program bude pozostávať z dvoch častí: filmovej a hudobnej.

„Podujatie nechceme zbytočne preexponovať, pretože práve komornejšiu atmosféru diváci oceňovali na úvodnom ročníku azda najviac. Zároveň však predpokladáme vyšší záujem. Uvedomujeme si teda, že latku musíme opäť pridvihnúť. Je to pre nás výzva,“ povedal programový riaditeľ festivalu Peter Gärtner.

hviezdne noci2

Organizátorom je Filmový klub Bytča, ktorý prevádzkuje v lokalite kino v spolupráci s mestom Bytča. Mesto Bytča je naklonené aj myšlienke festivalu a podporí ho ako hlavný partner. „Veľmi kladne hodnotíme každú aktivitu občanov týkajúcu sa propagácie nielen kultúry, ale aj samotného mesta. Sme pripravení poskytnúť akúkoľvek pomoc a podporu, ktorá je v našich kompetenciách občianskemu združeniu Filmový klub Bytča pri príprave ďalšieho ročníka festivalu, ktorý zožal v minulom roku úspech, a verím, že druhý ročník bude ešte zaujímavejší.“ vyjadril sa primátor mesta Bytča Miroslav Minárčik.

Hviezdne noci sú zamerané na filmovú klasiku a neprebádané zákutia filmového umenia. To na Slovensku absentuje. „Na Slovensku je množstvo premiérových festivalov, ale nielen to nové je zaujímavé. Náš event chce byť zároveň niečim viac ako len filmovým festivalom. Návštevníci si budú môcť užiť hudobné koncerty, filmy so živou hudbou, bábkové divadlo, prednášky, diskusie, program pre deti či tvorivé dielne. Do programu sa pokúšame zaradiť skutočné perly, ktorých uvedenie na plátne po dlhých rokoch pevne verím divákom vyrazí dych,“ objasňuje Peter Gärtner.

hviezdne noci

Koncerty bude hostiť rysujúci sa nový kultúrny priestor na Považí „Bytčianska synagóga,“ ktorú čaká v nasledujúcich rokoch rekonštrukcia. „Sme radi, že synagóga bude opäť hostiť festival Hviezdne noci. Je to podujatie, ktoré má svojou unikátnou dramaturgiou potenciál osloviť širokú kultúrnu obec. Tým pádom je to šanca aj pre synagógu, aby ju ľudia spoznali a zapamätali si ju ako miesto, ktoré bude po rekonštrukcii slúžiť na kultúru, ako galéria, koncertná sála, kino či múzeum. Hviezdne noci sú unikátny kultúrny počin, ktorý veľmi radi podporujeme,“ vyjadril sa predseda OZ Na záchranu bytčianskej synagógy Michal Filek.

Čo všetko nás teda čaká? „Určite by sme chceli viac rozšíriť hudobnú časť festivalu, ktorá mala minulý rok veľký ohlas. Opäť sa vrátia niektorí interpreti z prvého ročníka, ale diváci sa môžu tešiť na viacero nových hudobných formácií a aj na nejaké to väčšie meno,“ prezradil Peter Gärtner. „Čo sa týka filmu, diváci sa môžu opäť tešiť na množstvo titulov v sekciách Filmový zemepis, Fenomén Slovensko, Film a hudba a Film a história. Aktuálne jednáme s viacerými zahraničnými spoločnosťami, ktoré by nám mali poskytnúť práva na premietanie vybraných klasických filmov. Ak sa všetko podarí, diváci budú mať skutočne veľký zážitok.“

0
Komentovať (0)