Foto: TASR - Jakub Kotian

Slovensko bude aj naďalej pomáhať.

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) potvrdil v pondelkovom telefonáte s ukrajinským predsedom vlády Denysom Šmyhaľom záujem Slovenskej republiky pomáhať Ukrajine humanitárne a v civilnej oblasti, pričom vylúčil dodávky zbraní a munície zo štátnych skladov a armády. Informoval o tom na sociálnej sieti. Avizoval tiež stretnutie so Šmyhaľom na slovensko-ukrajinských hraniciach začiatkom roku 2024, uvádza TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

„Neveríme vo vojenské riešenie konfliktu na Ukrajine, lebo vedie len k zbytočnému krviprelievaniu bez výsledkov,“ skonštatoval Fico.
Deklaroval pripravenosť pomôcť Ukrajine pri odmínovaní, dodať na to špeciálnu techniku, spolupracovať v energetickej oblasti vrátane monitorovania civilných jadrových zariadení a pomôcť humanitárne.

Potvrdil tiež, že SR bude pokračovať v zákaze dovozu ukrajinských poľnohospodárskych produktov na územie SR. Ako zdôvodnil, Slovensko by išlo proti vlastným poľnohospodárom. Premiér tiež potvrdil, že SR podporuje európsku perspektívu Ukrajiny a Moldavska, ale spoločne s krajinami západného Balkánu. Zároveň je za pripravovanú revíziu rozpočtu Európskej únie na roky 2024 — 2027 za podmienok, ktoré už verejne definoval. Spolupráca v uvedených oblastiach má byť predmetom stretnutia slovenského a ukrajinského premiéra na začiatku nového roka.

Uložiť článok

Najnovšie články