Šestnásty ročník festivalu Colours of Ostrava prebehne od 19. do 22. júla 2017 opäť v unikátnom industriálnom areáli Dolních Vítkovic v Ostrave.

Berlínske elektronické trio Moderat a mladá, no aj napriek tomu už slávna britská speváčka Birdy nominovaná na Brit Awards a Grammy – to sú prvé potvrdené hviezdy medzinárodného hudobného festivalu Colours of Ostrava.

Berlínske trio Moderat patrí v súčasnej dobe k najväčším senzáciam nezávislej elektronickej hudby,” hovorí v úvode riaditeľka festivalu Zlata Holušová. Formácia vznikla spojením dvoch popredných mien nemeckej elektronickej scény – dvojice Modeselektor a sólového “one-man” projektu Apparat. Od vydania rovnomenného debutového albumu v roku 2009 a predskakovaniu Radiohead na ich pražskej zastávke v rovnakom roku prerástli Moderat do projektu, ktorý na svete vypredáva veľké koncertné sály a svojím rastom ďaleko predčili rozmery bežného vedľajšieho projektu. “Ich živé projekty sú charakteristické kombináciou surového techna, minimalistických elektronických žánrov a úderných vizualizácii, ktoré spolu s čistým vokálom Saschu Ringa tvoria tanečný aj zasnený koncertný zážitok,” dopĺňa Holušová. Poslednýkrát vystúpili Moderat v Českej republike v júni 2016 v beznádejne vypredanej Veľkej sále Lucerny.

[youtube cJwsNUoazUg 720 410]

Britská speváčka a skladateľka Jasmine van den Bogaerde alias Birdy naopak na Colours of Ostrava zažije tuzemskú koncertnú premiéru. “Na to, že tento rok dosiahla vek len dvadsať rokov, stihla toho v hudbe skutočne veľa. V jej prejave sa snúbi neobvyklý talent podopretý éterickým hlasom,” hovorí Zlata Holušová. Birdy bola nominovaná na ceny Brit Awards, Grammy, tento rok vydala už tretí album Beautiful Lies, ktorý sa dostal do Top 10 v 46 krajinách celého sveta, predalo sa celkom cez 10 miliónov nosičov, jej videoklipy videlo na youtube cez 500 miliónov divákov a na facebooku ju sleduje cez 2.5 milióna fanúšikov. Točia sa okolo nej producentské a skladateľské esá od Adele, OneRepublic, Mumford & Sons alebo Florence and the Machine. O Birdy taktiež dobre vedia fanúšikovia televíznych seriálov The Vampire Diaries a Hunger Games. Svoj prvý album vydala v štrnástich rokoch a zaradila naňho výrazne osobité covery Bon Ivera, The National, Fleet Foxes alebo Jamesa Taylora. V šestnástich rokoch vystúpila na úvodnom ceremoniále londýnskych paralympionických hier a osemdesiat tisícový dav uhrančila spevom skladby Bird Gerhl od Antony and the Johnsons. Tretí album Beautiful Lies jej do umeleckých výšin pomohli dotiahnuť o generáciu starší hviezdni skladatelia a producenti. ”Plachá speváčka prešla na ňom od klavírnych balád k vrstveným a hymnickým skladbám,” uzatvára Zlata Holušová.

[youtube OmLNs6zQIHo 720 410]

Štvordňové vstupenky na Colours of Ostrava 2017 sú už v predaji na www.colours.cz a v sieti Ticketpro. Aktuálna cena 2090 Kč v limitovanom množstve 5000 kusov. V predaji je taktiež ubytovanie v stanovom mestečku, parkovanie alebo miesto pre karavan.

TS CoO (Zdenko Hanout)
Príbehy
0
Komentovať (0)