Foto: SITA/AP

Vakcíny proti koronavírusu nielenže zachraňujú životy ľudí, ale dá sa na nich aj poriadne zarobiť.

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech za prvý kvartál tohto roka vykázala čistý zisk v objeme 1,13 miliardy eur. Pomohli tomu silné tržby za predaj vakcíny proti koronavírusu. Spoločnosť uviedla, že jej tržby za január až marec tohto roka stúpli na viac ako 2 miliardy eur z úrovne len 28 miliónov eur v rovnakom období vlaňajška.

Neporovnateľné zisky s minulým rokom

Firma BioNTech spolu s americkým výrobcom liekov Pfizer vyvinula prvú vo veľkom rozsahu používanú vakcínu proti ochoreniu COVID-19. Hospodárske výsledky firmy BioNTech za prvý kvartál tohto roka znamenajú výrazný obrat, keďže v prvom štvrťroku 2020 skončila v čistej strate v sume 53 miliónov eur.

Začiatkom minulého roka, keď vypukla pandémia koronavírusu, sa spoločnosť BioNTech preorientovala z výskumu liečby rakoviny na vývoj očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19. Podobne ako vakcína konkurenčnej firmy Moderna očkovacia látka konzorcia Pfizer-BioNTech využíva mRNA technológiu.

Treba však dodať, že vývoj vakcíny nie je lacná záležitosť a hodnota životov, ktorú firma vďaka vakcíne zachránila je nevyčísliteľná. Vakcína od spoločnosti Pfizer/BioNTech navyše dlhodobo vykazuje najlepšie výsledky a jednoznačne víťazí aj čo sa týka dôveryhodnosti u ľudí.

Najnovšie články