/ 14 / Lukáš Mužla
Ľaváctvo, odb. sinistralita, niekedy nazývané aj ľavorukosť, je dominancia ľavých končatín nad pravými. Táto „anomália“ je dnes už úplne bežná, ľaváci si spokojne nažívajú...

Ľaváctvo, odb. sinistralita, niekedy nazývané aj ľavorukosť, je dominancia ľavých končatín nad pravými. Táto „anomália“ je dnes už úplne bežná, ľaváci si spokojne nažívajú spolu s pravákmi a nikto nerieši, ktorou rukou sa kto podpisuje. V minulosti to však tak nebolo a ľaváci boli cielene v detstve preúčaní na pravú ruku. Keďže je táto skupina ľudí veľmi zaujímavá, prinášame vám 15 faktov o ľavákoch, ktoré ste dodnes možno ani len netušili…

Len 1/10 populácie sú ľaváci. A prečo vlastne?

Zo svetových štatistík vychádza, že ľaváci tvoria približne 10% svetovej populácie. Z tejto štúdie tiež vychádza, že ľaváctvo je častejšie u mužov a u žien sa vyskytuje menej. Vo všeobecnosti však počet ľavákov vo svete narastá. Existuje mnoho teórií o tom, prečo niektorí ľudia používajú ľavé končatiny a väčšina obyvateľstva naopak, pravé, no žiadna z nich ešte nebola na 100% dokázaná.

businessinsider.de
businessinsider.de

Ľaváctvo je dedičné len z 25%

Aj keby boli obaja rodičia ľaváci, pravdepodobnosť, že bude ľavoruké aj dieťa je len 25%. Naozaj teda nejde o niečo, čo sa u ľudí objavuje vďaka dedičnosti. Tento záver ponúkla štúdia z roku 2009 z Queenslandu, kde vedci skúmali vzorku 50 000 identických dvojčiat. Zistili, že šanca, že dieťa zdedí ľavorukosť, je 25% a podarilo sa im odhaliť, že ani identické dvojčatá nemusia byť nutne obe ľavoruké, ale každé môže preferovať inú ruku.

users.fred.net
users.fred.net

Smrť kvôli nástrojom pre pravákov

Každý rok zomrie na svete až 2500 ľavákov kvôli tomu, že používajú nástroje alebo pomôcky vyrobené pre pravákov. Tieto čísla vychádzajú z celosvetových štatistík a hovoria aj o tom, že 10% (z týchto 2500 ľavákov) zomrie pri používaní vozidla kvôli zlému rozmiestneniu komponentov pre ľaváka a až 30% (z týchto 2500 ľavákov) umrie pri používaní nevhodného športového náradia.

cnduk.org
cnduk.org

Predčasne narodené deti majú väčšiu pravdepodobnosť byť ľavákmi

Tento záver prišiel od protinožcov z Austrálie, kde bol výskum prevedený na 115 deťoch, ktoré sa narodili predčasne a po pôrode museli byť „donosené“ v jednotkách intenzívnej starostlivosti. Z tohto počtu detí bola nakoniec viac ako polovica ľavákov. Odborníci si to vysvetľujú tak, že mozog týchto detí nestihol dokončiť proces zamerania sa na pravé končatiny, ktorý podľa nich prebieha v posledných týždňoch tehotenstva.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Ľaváci sú inteligentnejší

Podľa štatistík pripadá na ľavákov viac ľudí s IQ vyšším ako 140 bodov, ako na pravákov. Tento výsledok pochádza z Univerzity New York v USA. Medzi najgeniálnejších ľavákov všetkých čias patria Charles Darwin, Albert Einstein, Isaac Newton či Benjamin Franklin. Zaujímavý je aj fakt, že každý štvrtý človek vo vesmíre bol ľavák.

redletterchristians.org
redletterchristians.org

Ľaváci trpia často schizofréniou

Až 40% ľudí trpiacich schizofréniou sú ľaváci. Zdá sa to normálne, veď je to skoro pol na pol. Keď si však uvedomíte, o koľko je ľavákov na svete menej ako pravákov, vyjde vám, že ľaváci majú skutočne veľkú pravdepodobnosť schizofrénie. Podľa Dr. Jadona Webba z univerzity Yale je to preto, že ľavá a pravá hemisféra u ľavákov medzi sebou neustále bojujú.

unbelievable-facts.com
unbelievable-facts.com

Ľaváci majú rýchlejšie reakcie a vedia spracovať viac podnetov

Tento výskum pochádza znovu z Austrálie a stojí za ním Dr. Nick Cherbuin. Ten zistil, že ľaváci majú rýchlejšie reakcie pri športe či hraní počítačových hier, ľahšie sa sústredia na viacero úloh a nerobí im problém komunikovať a rýchlo reagovať za volantom. Hovorí, že za to môže rýchlosť informácie, ktorá u ľavákov medzi jednotlivými hemisférami putuje rýchlejšie ako u pravákov.

southcountychildandfamily.com
southcountychildandfamily.com

Ľaváci zarábajú menej

Zdá sa to ako úplná hlúposť no nie? Ale je to skutočne tak, aspoň vo všeobecnosti. Joshua Goodman, ekonóm z Harvardskej univerzity hovorí, že ľaváci si horšie počínajú pri pohovoroch, testoch, a aj v samotnom štúdiu, najmä na vysokých školách. Preto má väčšina ľavákov v priemere o 10-20% menší plat ako praváci.

en.wikipedia.org
en.wikipedia.org

Ľaváci sa viac boja

Dr. Carolyn Choudhary z Edinburghu zistil, že ľaváci prežívajú strach častejšie a intenzívnejšie ako praváci. Na vzorke respondentov testoval svoju teóriu tak, že im pustil 8-minútový zostrih najhorších scén z filmu Mlčanie jahniat a výsledky analyzoval.

horrorfreaknews.com
horrorfreaknews.com

Pokračovanie na ďalšej  strane…Komentovať (0)