Ilustračná foto: Unsplash

Fajčenie bude od februára opäť drahšie.

Opatrenia na konsolidáciu verejných financií zahŕňajú aj zvýšenie spotrebnej dane z tabaku. Toto opatrenie sa dotkne každého fajčiara a za škatuľku cigariet si tak bude musieť priplatiť desiatky centov. Nejde pritom o jediné zdražovanie tabaku, ktoré sa očakáva. 

Za vyše 5 eur

Od 1. februára 2024 by sa mala zvýšiť spotrebná daň na tabak, a to približne o 40 centov na krabičku. Štát má takto získať dodatočných 106 miliónov eur, uvádza TASR.

Ako píšu TV noviny, od februára tak budú fajčiari platiť za jednu škatuľku v priemere až 5 eur a 20 centov, keďže momentálne stojí škatuľka v priemere 4 eurá a 80 centov.

Neznamená to, že po 1. februári 2024 ceny automaticky vystrelia. Mnohé trafiky či predajcovia budú ešte dopredávať staré zásoby, avšak tie sa postupne minú a od 1. apríla už bude možné kúpiť cigarety len za novú cenu, keďže aj dopredaj je limitovaný zákonom.

Napriek zvýšeniu sa nepredpokladá, že nastane výrazný pokles predajnosti cigariet, ten však stále zaznamenáva klesajúci trend, pričom mnohí fajčiari prechádzajú na elektronické cigarety.

Foto: Pixabay

Zvyšovanie aj v budúcnosti

V roku 2024 tak cigarety zdražia o 40 centov, v roku 2025 sa zdražovať nebudú a v roku 2026 zdražia opäť o 40 centov. Priemerná cena cigariet bude tak o dva roky 5 eur a 60 centov.

TV noviny upozorňujú, že takéto nárasty cien prirodzene budú zvyšovať dopyt po produktoch z čierneho trhu, a tiež je predpoklad, že ľudia budú chodiť nakupovať lacnejšie cigarety do Poľska či Maďarska.

Uložiť článok

Najnovšie články