Foto: unsplash/ Tim Bennett

O ochrane osobných údajov sa diskutuje čoraz viac.

Chránime nielen citlivé informácie týkajúce sa našej osoby, ale aj svoje súkromie na sociálnych sieťach. Nie je to nič príjemné, ak sa vám niekto vkradne do súkromného účtu. Sociálne siete preto užívateľov varujú, aby si kontá zaistili bezpečnými heslami. Facebook však prichádza s novinkou. Na overenie totožnosti možno čoskoro bude treba viac než len heslo.

Overenie totožnosti za pomoci videa

Portál Daily Mail informuje o novej taktike, ktorú Facebook zvolil v snahe ochrániť súkromie užívateľov. Testuje totiž nový spôsob overenia totožnosti. Ak bude uvedený do praxe, užívateľ bude pri prihlasovaní sa vyzvaný k tomu, aby do systému nahral video, na ktorom bude jasne viditeľná jeho tvár. A to nielen spredu, ale aj z pootočenou hlavou. Na obrazovke sa užívateľovi objaví rámček a jeho úlohou je držať fotoaparát tak, aby bol vo výške očí a aby bola v zábere celá tvár. Následne bude Facebook vydávať súbor inštrukcií, napríklad, aby ste pozerali vpred, do ľavej strany alebo do pravej.

Video má nielen potvrdiť vašu identitu, ale má zároveň overiť aj to, že ste skutočným človekom. Problémom je, že nahraté video údajne nebude prístupné nepovolaným osobám a nebude nikde uverejnené, nie je však jasné, kto sa naň bude pozerať. Fast Company informuje, že video má byť využité len pre účel prihlásenia sa do Facebookového účtu a 30 dní od nahratia bude zmazané.

Čo robí Facebook s našimi údajmi?

Informácie o testovaní objavila developerka Jane Manchun Wong, Facebook však o testovaní nového spôsobu overenia totožnosti oficiálne neinformoval. Už v roku 2017 však prišiel s nápadom, kedy bolo k overeniu totožnosti potrebné do systému nahrať fotografiu svojho vodičského preukazu.

Foto: unsplash

Facebook čelí kritike nielen kvôli overovaniu totožnosti a uniknutým údajom, užívateľom sa nepozdával ani systém rozoznávania tvárí. Po tom, čo bola na Facebooku uverejnená fotografia, Facebook užívateľom navrhoval, koho by na fotografiách mohli označiť. V roku 2015 musel gigant čeliť nemalým problémom, bol totiž obvinený z toho, že si fotografie ukladá a nielen to. Uložené mali byť údajne aj biometrické údaje užívateľov, a to bez ich vedomia. Došlo tým k porušeniu zákonu s názvom Biometric Information Privacy Act, za čo môže hroziť pokuta vo výške od 1 000 do 5 000 dolárov za každého jedného užívateľa, ktorého informácie boli uložené.

Daily Mail
0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )