Foto: TASR (Milan Kapusta)

Sucho trápi až 90 percent územia Slovenska.

Sucho rôznej intenzity trápi až 90 percent územia Slovenska. Nedostatok zrážok sa prejavil v prvom polroku 2019 predovšetkým na západnom, severozápadnom a severnom Slovensku. Meteorológovia označili aktuálny stav sucha za alarmujúci. Predpovedajú, že deficit bude počas leta ešte rásť. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na svojej webstránke.

Najhorší vývoj zrážok evidujú meteorológovia na krajnom západe Slovenska. Ako príklad uvádzajú mesto Piešťany, kde sa namiesto striedaní období s nedostatkom a prebytkom zrážok za posledné tri roky iba hromadili obdobia bez zrážok. „Pri analýze deficitov zrážok v jednotlivých desaťročiach od polovice 20. storočia sa ukázalo, že stav v Piešťanoch je teraz priebežne najhorší zo všetkých analyzovaných dekád od roku 1951. Nepomohol ani tohtoročný máj, ktorý bol mimoriadne bohatý na zrážky,“ skonštatovali odborníci.

Foto: Pexels

Nedostatok vlahy ovplyvňuje takmer každý sektor hospodárstva, pripomenuli meteorológovia. Okrem vodohospodárov zasahuje sucho aj poľnohospodárov. „Ak aj na niektorých miestach môžu využívať závlahy, treba zaplatiť ich prevádzku a toto podporuje rast cien poľnohospodárskych komodít a, samozrejme, aj samotní producenti začínajú uvažovať, čo sa im ešte oplatí pestovať,“ vysvetlilo SHMÚ. Sucho sa prejavuje aj v lesnom hospodárstve, požiare hrozia aj v oblastiach, v ktorých v minulosti bývalo vlhko.

Situácia so zrážkami sa po daždivom máji opäť zhoršila v júni, ktorý bol extrémne teplý. Výrazný nedostatok zrážok pokračuje až doteraz. K 21. júlu evidovali meteorológovia extrémne sucho v štyroch staniciach. Veľmi suché podmienky prevládajú najmä na západnom Slovensku a na severe stredného Slovenska.

„Na meteorologické sucho nadväzuje aj pôdne sucho. Pôdna vlhkosť je na takmer celom území Slovenska nižšia ako dlhodobý priemer za obdobie 1961 – 2010,“ upozornili meteorológovia. Na Orave a Kysuciach dosahuje deficit pôdnej vlahy až -100 milimetrov.

0
Uložiť článok
Komentovať ( 0 )