Foto: David Tesinsky

Matej Mensatoris / / Série
Mladý český fotograf úžasne zaznamenal rituál exorcizmu v Etiópii.

Mnohí sme o tom počuli, no len málokto to videl. Exorcizmus, čiže proces vyháňania diabla z tela je niečo, čo sa väčšine z nás spája skôr s hororovými filmami ako s realitou. Aj keď u nás takéto rituály bežné nie sú, v niektorých kresťanských krajinách, najmä mimo Európy sa s vyháňaním diabla stretnúť môžete. Jednou z takých krajín je aj Etiópia, ktorú navštívil aj fotograf David Těšínský

David sa rozhodol, že pricestuje do hlavného mesta Etiópie – Addis Abeba, a tam sa pokúsi zdokumentovať tento tajomný rituál. Z príchodu do krajiny mal zmiešané pocity, keďže sa ho pokúšali okradnúť a neskôr bol svedkom krvavej bitky medzi miestnymi mužmi. To ho ale neodradilo a v krajine, kde sa až 74 % obyvateľov hlási ku kresťanom, pátral po kňazovi, ktorý by mu dovolil zúčastniť sa procesu exorcizmu.

Po takmer dvoch týždňoch našiel kňaza s menom Memehir Girma Wendimu, ktorý mu dovolil zúčastniť a zdokumentovať obrad. Na vyháňanie prišlo vyše 150 ľudí a všetci sa chceli s kňazom stretnúť.

David si všimol, že kňaz má z celého rituálu slušnú zárobkovú činnosť. Bežná taxa za proces exorcizmu bola aj 100 dolárov. To je skutočne veľa peňazí aj v našich podmienkach, nehovoriac o africkej Etiópii.

Keď sme sa Davida pýtali aké mal z rituálu pocity, kňaza označil za „biznismena“ aj keď priznal, že zo strany ľudí cítil silnú vieru. „Tí ľudia tam prišli kvôli svojím duševným problémom a domov sa možno vrátili s nimi, možno bez nich. Je to dosť relatívne“, uzavrel.

Pozrite si teraz tieto fascinujúce zábery z procesu vyháňania diabla, ktoré David Těšínský zdokumentoval:

Sledujte tiež Davidovu facebookovu stránku, kde môžete nájsť jeho úžasné zábery a to nielen z Etiópie, ale z mnohých krajín sveta, ako aj z Českej republiky. Navštívte tiež jeho oficiálny web, kde môžete vidieť mnohé skvelé fotosérie, alebo ho sledujte na instagrame.

Pozri aj: Čo o nás hovoria veci, ktorými sme obklopení? Japonská fotografka pomocou svojich záberov rozpráva životné príbehy ľudí

tesinskyphoto.com, facebook.com
0
Komentovať (0)