Foto: Pixabay

Európa vstupuje do vojny s plastovým odpadom a dúfa v zelenší kontinent.

Ekologickejšie využívanie plastov sa v posledných rokoch začína zákonne nariaďovať vo viacerých krajinách. A konečne sa dostalo aj na Slovensko. Konkrétne teda do Európskej únie, ktorej je však Slovensko členom a teda sa nové pravidlá budú týkať aj našej krajiny. Európska únia vyhlasuje plastom otvorenú vojnu a starý kontinent tak s troškou optimizmu čaká zelenšia budúcnosť. 

„Zbaviť sa plastov na jedno použitie, ktorých výroba trvá 5 sekúnd, používame ich 5 minút a ich rozloženie trvá 500 rokov.“ Taká je podľa vyjadrenia Fransa Timmermansa, podpredsedu Európskej komisie, pre britský Guardian myšlienka plastovej vojny do ktorej sa Európska únia púšťa. Do roku 2030 sa EÚ chce zbaviť všetkých plastov na jedno použite. Obaly, slamky, vybrané plastové fľaše, plastové poháre na kávu z automatu či plastové príbory, to všetko sa do 12 rokov možno stane v EÚ minulosťou. Jednorázové produkty nahradia recyklovateľné, popr. znovupoužiteľné.

Foto: Pixabay

Ďalším hlavným cieľom EÚ je zvýšiť mieru recyklácie vo všetkých členských štátoch. V priemere dnes únia recykluje asi 30% plastového odpadu z 26 ton, ktoré spoločne vyprodukujeme. Túto mieru chce EÚ do roku 2030 zvýšiť na 55%. Znížiť sa má aj používanie plastových tašiek. Kým dnes ich spotrebuje priemerný občan EÚ 90, do roku 2026 chce únia toto číslo znížiť na 40. V neposlednom rade sa majú v tejto plastovej vojne zakázať zámerné využívanie mikroplastov, ktoré na našej „plastovej planéte“ nájdete takmer všade.

Foto: Pexels

Pozri aj: Kde je na Slovensku najväčšia kriminalita? Táto mapa vám prezradí, na ktoré miesta by ste si mali dávať najväčší pozor

theguardian.com, TASR
Príbehy
0
Komentovať (0)