Foto: TASR/AP

EMA schválila podanie tretej dávky vakcíny od Pfizeru.

Európska agentúra pre lieky (EMA) v pondelok súhlasila s tým, aby sa ľuďom nad 18 rokov podávala tretia dávka vakcíny proti covidu od konzorcia Pfizer/BioNTech. Informovala o tom agentúra AFP.

„Podporné dávky Comirnaty (vakcíny od Pfizer/BioNTech) sa môžu zvážiť v prípade ľudí vo veku 18 rokov a starších, a to najskôr šesť mesiacov po druhej dávke,“ uvádza sa v pondelňajšom vyhlásení EMA, v ktorom sa používa obchodný názov očkovacej látky.

Uvedené odporúčanie sa týka len osôb, ktoré netrpia poruchou imunitného systému. Agentúra celú záležitosť posudzovala približne mesiac. EMA okrem toho v pondelok rozhodla, že tretia, tzv. posilňujúca dávka vakcíny od BioNTech/Pfizer a tiež očkovacej látky od firmy Moderna sa môže podávať aj osobám s veľmi oslabeným imunitným systémom, a to minimálne 28 dní po druhej dávke.

Foto: TASR/DPA

Na Slovensku už čoskoro

Ide vôbec o prvé rozhodnutia tohto európskeho regulačného úradu vo veci aplikovania tretích dávok proticovidových vakcín. Mnohé európske krajiny sa však už rozhodli podávať tretiu dávku vakcíny ešte pred zverejnením oficiálneho stanoviska EMA.

Spustenie očkovania treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je na Slovensku vo finálnej fáze príprav, očakáva sa v najbližších dňoch. Informovala o tom pediatrička a hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová. Prednosť budú mať tí, ktorí dostali vakcínu medzi prvými a taktiež pacienti so zníženou imunitou.

0
Uložiť článok
Komentovať